Këta janë pretendentët për kryetar të ri të LDK-së (Video)

12.03.2015 18:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lidhja Demokratike e Kosovës, në fund të muajit maj pritet ta mbaj Kuvendin zgjedhor. Aty, delegatët do të vendosin nëse duan t’ia vazhdojnë mandatin Isa Mustafës, apo duan që këtë parti ta udhëheq dikush tjetër.

Zyrtarisht deri më tani asnjë kandidat nuk ka shpallur kandidaturën, mirëpo, të gatshëm për të marrë kryesimin e partisë po tregohen kreu aktual, Isa Mustafa, kryetari i nderit të LDK-së, Fatmir Sejdiu dhe anëtarja e kryesisë së LDK-së, Vjosa Osmani. Pretendent për postin e të parit të LDK-së, shihet edhe kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, mirëpo as ky nuk e ka shpërfaq publikisht ambicien për ta marr një obligim të tillë.

I vetmi i cili ka qenë i gatshëm të flasë për zgjedhjet në LDK ka qenë, Fatmir Sejdiu. Ky i fundit në një prononcim për Tribuna Channel, ka thënë se nëse anëtarësia dëshiron ndryshime pozitive ai do të kandidoj.

Njohësit e çështjeve politike vlerësojnë se kreu aktual, Isa Mustafa është në pozitë të mirë për të marrë mandatin e dytë në krye të partisë.

Pikërisht LDK, vlerësohet si model për partitë tjera për organizimin e brendshëm të zgjedhjeve.

Në LDK konkurrenca për të parin e partisë, ka ardhur në shprehje vetëm pas vdekjes se Ibrahim Rugovës. Ky i fundit ishte i padiskutueshëm në garën për kryetar të partisë. Pas vdekjes se Rugovës, LDK u përball më një mungesë të lidershipit./Tribuna/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ja cilët deputetë pritet t’ia shohin ‘sherrin” NISMA-së nëse hynë në Kuvend

Ja cilët deputetë pritet t’ia shohin ‘sherrin” NISMA-së nëse hynë në Kuvend

Shkup: Prodhuesit kërkojnë të lejohet eksporti i lules së kanabisit

Shkup: Prodhuesit kërkojnë të lejohet eksporti i lules së kanabisit

BE-ja vërejtje Ramës, Vuçiqit e Zaevit për “Mini schengenin”: Duhet t’i përfshini të gjithë partnerët e rajonit

BE-ja vërejtje Ramës, Vuçiqit e Zaevit për “Mini schengenin”: Duhet t’i përfshini të gjithë partnerët e rajonit

Heshtja e Albin Kurtit për Gjykatën Speciale, nuk reagoi as për Rexhep Selimin, e dikur thoshte se nuk i dorëzon ish-luftëtarët

Heshtja e Albin Kurtit për Gjykatën Speciale, nuk reagoi as për Rexhep Selimin, e dikur thoshte se nuk i dorëzon ish-luftëtarët

Nëse koalicioni Nisma-AKR-PD hyn në Kuvend, këta janë gjashtë deputetët që e përfaqësojnë

Nëse koalicioni Nisma-AKR-PD hyn në Kuvend, këta janë gjashtë deputetët që e përfaqësojnë

Fatmir Limaj: PZAP gardian i fuqishëm – Nisma dhe partnerët janë parti parlamentare (VIDEO)

Fatmir Limaj: PZAP gardian i fuqishëm – Nisma dhe partnerët janë parti parlamentare (VIDEO)

Daçiq: Gana shteti i 16-të që çnjeh Kosovën

Daçiq: Gana shteti i 16-të që çnjeh Kosovën

Berisha i PDK-së: Ibrahim Rugova kishte thënë se lufta jonë ka qenë e drejtë

Berisha i PDK-së: Ibrahim Rugova kishte thënë se lufta jonë ka qenë e drejtë

Shteti paguan çdo vit nga 1.7 milionë euro për qiranë e 17 institucioneve

Shteti paguan çdo vit nga 1.7 milionë euro për qiranë e 17 institucioneve

Banorët e Zllatarit japin tokën falas për shpronësim (VIDEO)

Banorët e Zllatarit japin tokën falas për shpronësim (VIDEO)

Haradinaj: Rexhep do dalësh faqebardhë

Haradinaj: Rexhep do dalësh faqebardhë

Thaçi në Paris: Franca mund të ketë rolin vendimtar në marrëveshjen Kosovë-Serbi

Thaçi në Paris: Franca mund të ketë rolin vendimtar në marrëveshjen Kosovë-Serbi

“Video-t e ISIS’it po xhirohen në Anamoravë”

“Video-t e ISIS’it po xhirohen në Anamoravë”

Pa patentë/ Arrestohet 18-vjeçari që shkaktoi aksidentin ku ndërruan jetë dy 17-vjeçare

Pa patentë/ Arrestohet 18-vjeçari që shkaktoi aksidentin ku ndërruan jetë dy 17-vjeçare

Haradinaj: Sot një vit Qeveria vendosi tarifën 100%, duhet të mbetet deri në njohje të shtetit të Kosovës!

Haradinaj: Sot një vit Qeveria vendosi tarifën 100%, duhet të mbetet deri në njohje të shtetit të Kosovës!

Rexhep Selimi ftohet nga Specialja, në cilësinë e të dyshuarit

Rexhep Selimi ftohet nga Specialja, në cilësinë e të dyshuarit