Kështu do të quhet Roveri që do të dërgohet në Hënë (foto)

03.09.2020 17:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kështu do të quhet Roveri që do të dërgohet në Hënë (foto)

Vitin e kaluar, Toyota njoftoi një projekt të ri të pazakontë, i cili është një rover hënor që do të lëvizë në sipërfaqen e Hënës.

Toyota ka bashkëpunuar me agjencinë japoneze të hapësirës JAXA për të zhvilluar një rover hënor dhe deri më tani disa interpretime janë lëshuar duke zbuluar se si mund të duket. Por atij i mungoi emri, dhe tani kjo dilemë është hequr.

Toyota dhe “JAXA” kanë njoftuar se rover i tyre hënor do të quhet “Lunar Cruiser”. Në parim është thjesht një pseudonim, dhe origjina është më se e dukshme. “Toyota Land Cruiser” është ndoshta modeli më i famshëm i kompanisë japoneze, i pranishëm që nga viti 1951

“Lunar Cruiser” do të jetë me cilësi të lartë, të qëndrueshëm dhe të besueshëm. Do të përdorë teknologjinë e qelizave të karburantit hidrogjen për të lëvizur, gjë që do t’i lejojë të kalojë rreth 10,000 kilometra.

Brendësia e roverit do të jetë nën presion në mënyrë që udhëtarët të qëndrojnë në të.

Toyota dhe JAXA po punojnë shumë në ndërtimin e prototipit të parë, dhe një nga sfidat janë gomat që duhet t’i rezistojnë terrenit të ashpër dhe shkëmbor të Hënës.

Nëse gjithçka shkon sipas planit, JAXA do të lansojë “Lunar Cruiser” në Hënë në gjysmën e dytë të kësaj dekade.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

Vjosa Osmani: Në LDK do të kthehesha nëse reformohet

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

​Gjykata Speciale nuk komenton vërtetësinë e dosjeve të dala në publik

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Ambasadori amerikan: Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë të zbatohet siç është nënshkruar

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka nisur hetimet për dokumentet e dërguara në OVL UÇK

Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës

Hoti: Çdo sulm që bëhet ndaj botës demokratike, është sulm ndaj popullit të Kosovës

Pesë të vdekur nga koronavirusi brenda 24 orësh në Kosovë

Pesë të vdekur nga koronavirusi brenda 24 orësh në Kosovë

50 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

50 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

SHBA-të, Kosova dhe Serbia nominohen për Çmimin Nobel për Paqe

SHBA-të, Kosova dhe Serbia nominohen për Çmimin Nobel për Paqe

​Për një vit regjistrohen 470 biznese të reja në Ferizaj

​Për një vit regjistrohen 470 biznese të reja në Ferizaj

Haradinaj pret në takim shefin e zyrës së BE-së, flasin për zhvillimet në vend

Haradinaj pret në takim shefin e zyrës së BE-së, flasin për zhvillimet në vend

Vdes gazetari i njohur Sulejman Gashi

Vdes gazetari i njohur Sulejman Gashi

Meral Sadriu-Vokshi emërohet drejtoreshë për Buxhet dhe Financa në Gjilan

Meral Sadriu-Vokshi emërohet drejtoreshë për Buxhet dhe Financa në Gjilan