Këshilltari i Presidentit tregon se për çfarë do të diskutojë Thaçi me Vuçiqin të enjten

07.11.2018 23:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këshilltari i Presidentit tregon se për çfarë do të diskutojë Thaçi me Vuçiqin të enjten

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është nisur në Bruksel për takimin e radhës me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq.Bekim Çollaku këshilltar i presidentit Thaçi, i cili gjendet në Bruksel ku nesër pritet të zhvillohet takimi në nivel presidentësh ka deklaruar për Radio Televizionin e Kosovës se në këtë takim do të diskutohet për modalitete e një marrëveshje përfundimtare në mes Kosovës dhe Serbisë.
Raundi i katërt i besimeve në Bruksel që do të zhvillohet në nivel të presidenteve, sipas Çollakut do të diskutohet për marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe obliguese, e cila do të mbrojë interesin nacional të Kosovës dhe shqiptarëve të Luginës.

Në një lindje direkte nga Brukseli, Çollaku tha për RTK3 se formati i këtij takimi do të jetë i njëjtë dhe sipas tij pritet që nga ky takim të shënohet progres për rrumbullakimin e një marrëveshje përfundimtare.

“Ne jemi duke biseduar për një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe obliguese, e cila në vetvete do të përmbajë të gjitha çështjet e hapura dhe me këtë marrëveshje të mbrohet interesi nacional shtetëror i Kosovës dhe i shqiptarëve të Luginës së Preshevës”, tha ai.

Çollaku nuk ka theksuar ndonjë afat kohor se kur mundet të arrihet një marrëveshje përfundimtare në mes Kosovës dhe Serbisë, pasi që siç tha ai, kjo nuk varët vetëm nga Kosova por edhe nga pala tjetër.

Ai tha se marrëveshja përfundimtare Kosovë-serbi nënkupton edhe njohje reciproke.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Këshilltari i Presidentit tregon se për çfarë do të diskutojë Thaçi me Vuçiqin të enjten

Këshilltari i Presidentit tregon se për çfarë do të diskutojë Thaçi me Vuçiqin të enjten

Deda: Kosova duhet t’i vendosë embargo Serbisë

Deda: Kosova duhet t’i vendosë embargo Serbisë

Veseli radikalizon komentet rreth vizave (VIDEO)

Veseli radikalizon komentet rreth vizave (VIDEO)

Ahmeti vendos t’i shkarkojë dy prej tre drejtorëve të Vetëvendosjes

Ahmeti vendos t’i shkarkojë dy prej tre drejtorëve të Vetëvendosjes

Petrit Selimi zbulon pa dashje se ia menaxhon llogarinë Thaçit në Twitter

Petrit Selimi zbulon pa dashje se ia menaxhon llogarinë Thaçit në Twitter

Artikulli i “The Sun”: Bandat e ish ushtarakët shqiptarë po mbushin në gjak rrugët e Spanjës

Artikulli i “The Sun”: Bandat e ish ushtarakët shqiptarë po mbushin në gjak rrugët e Spanjës

Tregu kosovar, plot produkte serbe

Tregu kosovar, plot produkte serbe

Haradinaj: Një regjiment i ushtrisë do të vendoset në pjesën veriore të Kosovës

Haradinaj: Një regjiment i ushtrisë do të vendoset në pjesën veriore të Kosovës

Spitalet ushtarake serbe vonojnë gjykimin për krime të luftës në Kosovë

Spitalet ushtarake serbe vonojnë gjykimin për krime të luftës në Kosovë

Ish-ministri i Tregtisë thotë se Hoxhaj e Pacolli më herët nuk ishin pro masës së importit

Ish-ministri i Tregtisë thotë se Hoxhaj e Pacolli më herët nuk ishin pro masës së importit

Thaçi: Takim i vështirë me Vuçiq, por i domosdoshëm për arritjen e marrëveshjes finale

Thaçi: Takim i vështirë me Vuçiq, por i domosdoshëm për arritjen e marrëveshjes finale

Policisë së Kosovës buxheti i rritet më pak se 1%

Policisë së Kosovës buxheti i rritet më pak se 1%

Dështon seanca ndaj të akuzuarve për 20 grabitje të bizneseve në Prishtinë

Dështon seanca ndaj të akuzuarve për 20 grabitje të bizneseve në Prishtinë

Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi në mes të Kosovës dhe Maqedonisë

Nënshkruhet Memorandum Bashkëpunimi në mes të Kosovës dhe Maqedonisë

Ministrja Hoxha takon Ruth Huber, udhëheqëse e agjencisë zvicerane SDC, Merr përkrahje për proceset integruese

Ministrja Hoxha takon Ruth Huber, udhëheqëse e agjencisë zvicerane SDC, Merr përkrahje për proceset integruese

Pagat nuk i mbulojnë shpenzimet mujore

Pagat nuk i mbulojnë shpenzimet mujore