Këshilla të thjeshta për të humbur peshë gjatë verës

03.07.2018 18:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këshilla të thjeshta për të humbur peshë gjatë verës

Ditët më të gjata na bëjnë edhe që të jemi më aktivë. Për këtë aryse, humbja në peshë gjatë verës mund të bëhet shumë lehtësisht.

Më poshtë po iu japim disa këshilla të thjeshta se si të humbni në peshë gjatë verës:

Jini më aktivë fizikisht

Nëse nuk ju shqetëson dielli në verë, të jeni fizikisht aktivë përmirëson shanset për të humbur në peshë. Duhet të kemi parasysh se nuk është e njëjta gjë në vendet ku temperaturat shënojnë mbi 40 gradë Celsius dhe në vendet ku temperature me zor arrin në 25 gradë.
Në vendet e ftohta, si në Europë dhe në kontinetin e Amerikës së Veriut, vera ofron mundësi për të qenë më aktivë. Në vendet e nxehta njerëzit janë të prirur të hanë më pak dhe pesha mund të bjerë edhe me më pak aktivitet fizik.
Konsumimi i frutave dhe perimeve të sezonit
Frutat dhe perimet e sezonit duhet të hahen pasi japin ushqyesit më të mirë për trupin. Ata jo vetëm ndihmojnë për të rënë në peshë, por sigurojnë edhe lëndë ushqyese. Këshillohet të konsumohen fruta të rritur lokalisht.  
Duhet të kufizoni mishin në ditë dhe ta zëvendësoni me fruta dhe perime. Mund të shtoni fruta në ëmbëlsirë dhe më shumë perime në ushqime.
Notoni
Noti nuk është quajtur më kot ushtrimi më i mirë. Është një ushtrim jo vetëm për muskujt, por edhe për mushkëritë. Të notoni pas një ecjeje të lodhshme mund të jetë shumë çlodhëse dhe ndihmon për të humbur në peshë.
Mos mbani ushqime të pashëndetshëm në shtëpi

Dollapi juaj duhet të mos ketë ushqime pa vlera ushqyese dhe me shumë kalori. Do të nevojitet shumë punë për të larguar kaloritë shtesë që keni konsumuar.

Hani më shpesh

Të hani 6 vakte të lehtë është më mirë se të hani tre vakte të rëndë. Është mënyra më e lehtë për ta mbajtur veten të ngopur pa ngrënë shumë.
 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fotografi që tregojnë pasagjerë të bezdisshëm, pranë të cilëve nuk do të donit të uleshit asnjëherë! (Foto)

Fotografi që tregojnë pasagjerë të bezdisshëm, pranë të cilëve nuk do të donit të uleshit asnjëherë! (Foto)

Muzeu ku ajo që sheh nuk duhet besuar – vendi në të cilin sytë fusin mendjen në “kurth” (Video)

Muzeu ku ajo që sheh nuk duhet besuar – vendi në të cilin sytë fusin mendjen në “kurth” (Video)

Kosova dhe Shqipëria ngjiten për disa pozita, Belgjika dhe Franca udhëheqin ranglistën e FIFA-s

Kosova dhe Shqipëria ngjiten për disa pozita, Belgjika dhe Franca udhëheqin ranglistën e FIFA-s

Rihanna i kërkoi ndihmë kancelares gjermane

Rihanna i kërkoi ndihmë kancelares gjermane

Elvana Gjata e dëshmon edhe njëherë thjeshtësinë, shfaqet përkrah lopëve

Elvana Gjata e dëshmon edhe njëherë thjeshtësinë, shfaqet përkrah lopëve

Allegri: Cancelo mund të bëhet më i miri në botë në rolin e tij

Allegri: Cancelo mund të bëhet më i miri në botë në rolin e tij

Interi po punon për rinovimin me Icardin, por ka ende mosmarrëveshje për pagën

Interi po punon për rinovimin me Icardin, por ka ende mosmarrëveshje për pagën

Kalimtarët u hodhën në ujin e ftohtë të portit, për ta shpëtuar të moshuarin që ra në rrethana të panjohura (Video)

Kalimtarët u hodhën në ujin e ftohtë të portit, për ta shpëtuar të moshuarin që ra në rrethana të panjohura (Video)

Mourinho: E rëndësishme ta fillosh garën me fitore, jam i lumtur

Mourinho: E rëndësishme ta fillosh garën me fitore, jam i lumtur

Me Ronaldon e përjashtuar, Juventusi mposht Valencian në Mestalla

Me Ronaldon e përjashtuar, Juventusi mposht Valencian në Mestalla

Notat e lojtarëve: Valencia 0-2 Juventus, Ronaldo me vlerësimin më të ulët

Notat e lojtarëve: Valencia 0-2 Juventus, Ronaldo me vlerësimin më të ulët

Ndodh edhe kjo, erërat e forta bëjnë që uji në një ujëvarë në Angli të ngritet lart (Video)

Ndodh edhe kjo, erërat e forta bëjnë që uji në një ujëvarë në Angli të ngritet lart (Video)

Notat e lojtarëve: Real Madrid 3-0 Roma, Isco më i miri në fushë

Notat e lojtarëve: Real Madrid 3-0 Roma, Isco më i miri në fushë

Notat e lojtarëve: Young Boys 0-3 Manchester United, shkëlqen Pogba

Notat e lojtarëve: Young Boys 0-3 Manchester United, shkëlqen Pogba

Notat e lojtarëve: Manchester City 1-2 Lyon, Nabil Fekir merr vlerësim të lartë

Notat e lojtarëve: Manchester City 1-2 Lyon, Nabil Fekir merr vlerësim të lartë

Edhe pse luftoi deri në fund duke i mbrojtur, kobra i mbyt këlyshët qenit (Video)

Edhe pse luftoi deri në fund duke i mbrojtur, kobra i mbyt këlyshët qenit (Video)