Këshilla se si t’i zhbllokoni arteret në mënyrë natyrale

10.01.2019 13:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këshilla se si t’i zhbllokoni arteret në mënyrë natyrale

Shumë njerëz nuk e kuptojnë se sa e rëndësishme është zhbllokimi i artereve.

Arteret janë pjesë e ndërlikuar e sistemit qarkullues të trupit. Kur nuk funksionojnë siç duhet, shëndeti juaj mund të jetë në rrezik të lartë, transmeton Telegrafi.

Por, arteret zakonisht bllokohen nga pllakat bakterialet ë cilat përbëhen prej yndyrës, mbetjeve, kolesterolit dhe kalciumit. Kjo shkakton që arteret të ngushtohen, e rrjedhimisht duke shkaktuar qarkullim më pak efikas të gjakut përgjatë trupit.

Thënë më thjesht, ky bllokim ndikon që gjaku i freskët dhe me oksigjen të ketë më shumë vështirësi të qarkullojë përgjatë sistemit të gjakut, e kjo pastaj shpie në probleme shëndetësore, shumë prej të cilave mund të rezultojnë në sëmundje fatale.

Kjo është arsyeja se përse është mirë të kujdeseni për shëndetin arterial, ndërkaq më poshtë ju sjellim disa shprehi që ndikojnë në zhbllokimin e tyre.

Ushqehuni shëndetshëm
Shkaktari kryesor i bllokimit të artereve është ushqimi i pashëndetshëm. Ajo çfarë hani ka ndikim serioz në zemrën dhe trupin tuaj, kështu, një dietë e shëndetshme është diçka që duhet ta bëni shprehi.

Hani yndyra të shëndetshme
Yndyrat e pangopura janë të shëndetshme, të shijshme dhe të shëndetshme. Këto lloj yndyra i gjeni në peshk, produkte arrore, ullinj dhe avokado.

Shmangni yndyrat e dëmshme
Shmangni yndyrat që vijnë nga ushqimet e përpunuara dhe ushqimet e shpejta. Largoni krejtësisht nga dieta nëse është e mundur.

Zvogëloni yndyrat e ngopura
Produktet e bulmetit dhe mishi me shumë yndyrë konsiderohen yndyra të ngopura. Këto nuk janë opsione të shëndetshme, andaj kërkoni mish pa yndyrë dhe shujta që janë të bazuara më shumë me bimë.

Zvogëloni sheqerin
Burimet e përpunuara të sheqerit, siç janë pijet e ëmbla, tortat, biskotat, akullorja, etj., janë të mbushura me kalori, por nuk ofrojnë are vlera ushqyese. Nëse trupi ju kërkon diçka të ëmbël, atëherë hani pemë sepse janë të mbushura me sheqer natyral dhe shumë minerale e vitamina.

Shtoni fibra në dietë
Sasitë e mira të fibrave të tretshëm janë të mahnitshëm për zvogëlimin e kolesterolit të keq. Hani tërshërë, perime dhe fasule për të marrë fibra të tillë.

Përveç këtyre, ekspertët jua rekomandojnë edhe disa këshilla tjera:

– Bëni gjumë mjaftueshëm
– Pini më shumë çaj (çaj kamomil, çaj të zi, çaj Oolong)
– Bëni ushtrime fizike rregullisht. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ja sesi Huawei P30 do të ngjajë

Ja sesi Huawei P30 do të ngjajë

Studentët shfrytëzuan dy trotinete për të transportuar një divan (Video)

Studentët shfrytëzuan dy trotinete për të transportuar një divan (Video)

Pinterest nis përgatitjet për tu bërë një kompani publike

Pinterest nis përgatitjet për tu bërë një kompani publike

Trump nuk i pëlqen mënyra sesi rrjetet social po sillen

Trump nuk i pëlqen mënyra sesi rrjetet social po sillen

Objektet e fshehura duhet gjetur për 45 sekonda, sfidë edhe për ata që kanë shikim të mprehtë (Foto)

Objektet e fshehura duhet gjetur për 45 sekonda, sfidë edhe për ata që kanë shikim të mprehtë (Foto)

Telefonia celulare vijon tkurrjen, rritet interneti fiks

Telefonia celulare vijon tkurrjen, rritet interneti fiks

Microsoft ka ndërtuar një pajisje që ruan informacionin në ADN

Microsoft ka ndërtuar një pajisje që ruan informacionin në ADN

Një grua befason të gjithë, e godet dhe e lë pavetëdije një burrë – në mes të turmës (Video)

Një grua befason të gjithë, e godet dhe e lë pavetëdije një burrë – në mes të turmës (Video)

Ja sesi reklamuesit bëjnë miliona dollarë duke përdorur fuqinë e telefonit tuaj Android

Ja sesi reklamuesit bëjnë miliona dollarë duke përdorur fuqinë e telefonit tuaj Android

Tashmë në Messenger mund të replikoni mesazhet individuale

Tashmë në Messenger mund të replikoni mesazhet individuale

Google Photos kishte një problem sigurie që ekspozonte vendndodhjen

Google Photos kishte një problem sigurie që ekspozonte vendndodhjen

Intel lançon në verë gjeneratën e 9-të të procesorëve

Intel lançon në verë gjeneratën e 9-të të procesorëve

Historiku i betejës mes Google dhe Bashkimit Evropian

Historiku i betejës mes Google dhe Bashkimit Evropian

Historiku i betejës mes Google dhe Bashkimi Evropian

Historiku i betejës mes Google dhe Bashkimi Evropian

20,000 punonjës të Facebook kanë parë 600 milionë fjalëkalime përdoruesish

20,000 punonjës të Facebook kanë parë 600 milionë fjalëkalime përdoruesish

Skiatorët u lëshuan me sukses nëpër ortekun që e shkaktuan vet (Video)

Skiatorët u lëshuan me sukses nëpër ortekun që e shkaktuan vet (Video)