Kërpudha 3D e rrethuar me baktere dhe tela të hollë, krijon energji për të ndriçuar një dritë LED (Foto)

07.11.2018 19:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kërpudha 3D e rrethuar me baktere dhe tela të hollë, krijon energji për të ndriçuar një dritë LED (Foto)

Mund të tingëllojë si diçka nga “Liza në botën e çudirave’, por është e vërtetë se është krijuar një kërpudhë që krijon energji.

Shkencëtarët e realizuan nëpërmjet teknikës 3D, ndërsa e rrethuan me baktere dhe tela të hollë, që i mundëson të gjenerojë energji sa për të ndriçuar një dritë LED, transmeton Telegrafi.

Rritja e kërpudhës ofron bazë për lagështi dhe lëndë ushqyese, ndërkohë që bakteret e shtypura në mënyrë tre dimenzionale në pjesën e sipërme, furnizon me energji përmes fotosintezës.

Kërpudha 3D, që mund të krijojë energji

Copëzat e vogla të grafinës të printuara afër baktereve, mund të kapin elektronet e lëshuara nga mikrobet gjatë fotosintezës, duke prodhuar bio-elektricitet.

Për ta bërë realitet këtë kërpudhë bionike, ekipi ndërkombëtar i hulumtuesve të udhëhequr prej Universitetit Indian të Shkencave në Bengalore, fillimisht e printuan ngjyrën 3D që përmban copëzat e grafinit.

Ato janë vënë sipër pjesës së sipërme, të një kërpudhe të gjallë. Pastaj, atë e mbuluan me ngjyrë elektronika, të shumicën e pikave.

Në këto pika, elektronet mund të transferohet përmes baktereve të membranës së jashtme, në rrjetin përçues të rripave të vegjël të grafinës.

Kjo bën që ‘cynobakteria’, i vetmi organizëm që kryen fotosintezë, të lirojë dritë. Madje, mund të lëshojë deri në 65 nano Amper.

Energjia që lëshon është shumë e pakët, por shkencëtarët pretendojnë se një varg kërpudhash të tilla, mund ta ndriçojë një dritë LED.

Të arriturat e këtij projekti, shkencëtarët po i hulumtojnë për të krijuar një sistem bionik, që mund të krijojë energji në këtë formë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kërpudha 3D e rrethuar me baktere dhe tela të hollë, krijon energji për të ndriçuar një dritë LED (Foto)

Kërpudha 3D e rrethuar me baktere dhe tela të hollë, krijon energji për të ndriçuar një dritë LED (Foto)

LG lançoi variantin “low-cost” të flagshipit G7 ThinQ

LG lançoi variantin “low-cost” të flagshipit G7 ThinQ

Formacionet startuese: Roma në udhëtim të vështirë te CSKA

Formacionet startuese: Roma në udhëtim të vështirë te CSKA

Reagimet qesharake të qenit, derisa veterinerja ia priste thonjtë (Video)

Reagimet qesharake të qenit, derisa veterinerja ia priste thonjtë (Video)

Butrint Imeri – artisti që rrëmbeu zemrat e vajzave me stilin e tij

Butrint Imeri – artisti që rrëmbeu zemrat e vajzave me stilin e tij

Shkodran Mustafi: Unai Emery solli nivel të ri taktik te Arsenali

Shkodran Mustafi: Unai Emery solli nivel të ri taktik te Arsenali

Google Maps teston dy funksione të cilat mund tu “shpëtojnë” kokën

Google Maps teston dy funksione të cilat mund tu “shpëtojnë” kokën

Françeska provokon e shtrirë në rërë: Jam më e mirë se ishi yt

Françeska provokon e shtrirë në rërë: Jam më e mirë se ishi yt

Ferizaj arrin fitore të rëndësishme kundër KEK-ut

Ferizaj arrin fitore të rëndësishme kundër KEK-ut

Dëshironi të bëheni një ‘kujdestar qensh’? Nëse përzgjidheni, ju do të paguheni 100 dollarë në orë!

Dëshironi të bëheni një ‘kujdestar qensh’? Nëse përzgjidheni, ju do të paguheni 100 dollarë në orë!

Tuna edhe kësaj here e dëshmon sa joshëse është në bikine

Tuna edhe kësaj here e dëshmon sa joshëse është në bikine

Këtë orë nuk e blini dot me para por vetëm Bitcoin për një arsye të thjeshtë

Këtë orë nuk e blini dot me para por vetëm Bitcoin për një arsye të thjeshtë

Dua Lipa nuk di të ndalet, arrin 21 milionë ndjekës në “Instagram”

Dua Lipa nuk di të ndalet, arrin 21 milionë ndjekës në “Instagram”

Arsenal kërkon shërbimet e Benatias

Arsenal kërkon shërbimet e Benatias

Bleona Qereti: Nuk më intereson fare tregu shqiptar, jam gati për atë ndërkombëtar

Bleona Qereti: Nuk më intereson fare tregu shqiptar, jam gati për atë ndërkombëtar

Malcom: Ëndrra ime është të jem titullar te Barça

Malcom: Ëndrra ime është të jem titullar te Barça