Kërkohet më shumë mbështetje për personat me aftësi të kufizuara

03.12.2019 11:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kërkohet më shumë mbështetje për personat me aftësi të kufizuara

Në kuadër të shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara është mbajtur konferenca vjetore “Promovimi i pjesëmarrjes së personave me aftësi të kufizuara dhe lidershipit të tyre: Ndërmarrja e veprimeve mbi Agjendën Zhvillimore 2030”.

Me këtë rast u kërkua mbështetje më e madhe institucionale dhe përmbushje të legjislacionit për këtë kategori të njerëzve.

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj duke folur për personat me aftësi të kufizuara tha se gjatë qeverisjes së tij janë marrë disa vendime që sigurojnë mbështetjen e institucioneve për personat me aftësi të kufizuara si në qasje në punësim, ashtu edhe rehabilitim.

Nga zyra e BE-së në Kosovë, Hillen Francke adresoi disa kritika në mos zbatim të ligjit dhe masave që sigurojnë mbështetje të personave me aftësi të kufizuara.

Hillen theksoi se vetëm një e treta e obligimeve ndërkombëtare për persona me aftësi të kufizuara janë përfshirë në legjislacionin e Kosovës. Për këtë arsye kërkoi angazhim që të përfshihen.

Pjesë e kësaj konference ishin dhe shumë organizata që kontribuojnë dhe mbështesin personat me aftësi të kufizuara.

Afrim Maliqi nga Hendikos duke kërkuar më shumë mbështetje institucionale, vuri ne pah sfidat në të cilat ballafaqohen ata.

Ndërkaq, prej Forumit Kosovar të Aftësisë se Kufizuar, Bujar Kadriu tha se duhet të bëhet më shumë në sigurimin e legjislacionit të duhur për këtë kategori të personave.

Mbështetje kërkuan dhe përfaqësues të Shoqatës Kosovare të Shurdhërve, Shoqatës Kosovare të Personave të Verbër dhe Down Syndrome Kosova.

E Avokati i Popullit, Hilmi Jashari tha se për parimet themelore të drejtave të njeriut, sidomos të personave me aftësi të kufizuara duhet të punohet më shumë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Berisha: Moratoriumi për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte lëshim i delegacionit të Kosovës

​Berisha: Moratoriumi për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte lëshim i delegacionit të Kosovës

Isa Mustafa: Marrëveshja e Uashingtonit është në dobi jo vetëm të Kosovës

Isa Mustafa: Marrëveshja e Uashingtonit është në dobi jo vetëm të Kosovës

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

​Serbia kërkon asociacionin në tavolinën e diskutimeve në Bruksel

​Serbia kërkon asociacionin në tavolinën e diskutimeve në Bruksel

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

​6 muaj burg dhe 800 euro gjobë për dhënie të ryshfetit

​6 muaj burg dhe 800 euro gjobë për dhënie të ryshfetit

Kuvendi i kthehet nesër punës, në rend dite projektligji që mundëson tërheqjen e 10 %-shit nga Trusti

Kuvendi i kthehet nesër punës, në rend dite projektligji që mundëson tërheqjen e 10 %-shit nga Trusti

Kosova dhe Maqedonia e Veriut zotohen se do t’i hapin kufijtë pa kushte

Kosova dhe Maqedonia e Veriut zotohen se do t’i hapin kufijtë pa kushte