Kërkesat e Listës së përbashkët shqiptare të Luginës drejtuar Vuçiqit

14.07.2020 19:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kërkesat e Listës së përbashkët shqiptare të Luginës drejtuar Vuçiqit

Kryetari i Komunës së Preshevës Shqiprim Arifi ka bërë të ditur se i kanë paraqitur disa kërkesa Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

”Kësaj radhe ndryshe.

Sot ia bëmë të qartë presidentit Vuçiq qëndrimet e Shqiptarëve te Luginës së Preshevës. Nëse ai dëshiron t’i tregojë botës sa evropian janë si popull, është momenti i duhur ta vërtetojë me vepra. Jo më me fjalë.

Presim përgjigje!”, shkruan Arifi, njofton Klan Kosova.

”Integrimi i shqiptarëve në institucionet shtetërore
Zgjidhja e problemeve në arsim
zhvillim ekonomik të regjionit
çështja e institucioneve gjyqësore
Integrim të plotë të shqiptarëve në Trupin Koordinues”, janë kërkesat e tyre drejtuar Aleksandar Vuçiq.

Shqiptarët e bashkuar të Luginës në letrën drejtuar presidentit Vuçiq kanë shkruar se janë të interesuar gjithashtu për:

1. Ministri i Ministrisë së pushtetit lokal
2. Ndihmës Ministrin e Ekonomise
3. Sekretarin shtetror në Ministrinë e Arsimit
4. Kryetarin e Trupit Koordinues

Kësaj radhe ndryshe.Sot ia bëmë të qartë presidentit Vucic qëndrimet e Shqipëtarëve te Luginës së Preshevës. Nëse ai…

Posted by Shqiprim Arifi on Tuesday, July 14, 2020

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: Emërimi i bordit të ri drejtues të Telekomit, ndër vendimet më të rëndësishme të mbledhjes së sotme

Kurti: Emërimi i bordit të ri drejtues të Telekomit, ndër vendimet më të rëndësishme të mbledhjes së sotme

Kurti bisedon me Odën Amerikano-Izraelite për Tregti: Kemi lidhje historike, do t’i forcojmë raportet

Kurti bisedon me Odën Amerikano-Izraelite për Tregti: Kemi lidhje historike, do t’i forcojmë raportet

Qeveria sllovene e mohon autorësinë e “non-paperit” për ndryshimin e kufijve në Ballkan

Qeveria sllovene e mohon autorësinë e “non-paperit” për ndryshimin e kufijve në Ballkan

Të gjitha vendimet që i mori sot Qeveria e Kosovës

Të gjitha vendimet që i mori sot Qeveria e Kosovës

Dëshmia tronditëse e burrit që u dhunua seksualisht nga serbët: Me bajonetë ma kanë dëmtuar organin gjenital dhe zorrën e trashë

Dëshmia tronditëse e burrit që u dhunua seksualisht nga serbët: Me bajonetë ma kanë dëmtuar organin gjenital dhe zorrën e trashë

Operatorit “Telkos” ia ndalin sinjalin tri kanale televizive vendore, nuk iu ofroi marrëveshje

Operatorit “Telkos” ia ndalin sinjalin tri kanale televizive vendore, nuk iu ofroi marrëveshje

​Osmani takon Bregun, konfirmohet gatishmëria për avancimin e bashkëpunimit rajonal

​Osmani takon Bregun, konfirmohet gatishmëria për avancimin e bashkëpunimit rajonal

Qeveria Kurti ndan 6 milionë euro për bizneset që u prekën nga mbyllja e fundit

Qeveria Kurti ndan 6 milionë euro për bizneset që u prekën nga mbyllja e fundit

Arrestohet polici i Gjilanit, dyshohet se kreu marrëdhënie seksuale me një të mitur

Arrestohet polici i Gjilanit, dyshohet se kreu marrëdhënie seksuale me një të mitur

”Washington Post”: Rama shpreson ta shndërrojë Shqipërinë në kampione të turizmit

”Washington Post”: Rama shpreson ta shndërrojë Shqipërinë në kampione të turizmit

Emërohen anëtarët e Bordit të Drejtorëve të Telekomit, Rakiç kërkon të përfshihen edhe serbët

Emërohen anëtarët e Bordit të Drejtorëve të Telekomit, Rakiç kërkon të përfshihen edhe serbët

Miratohet Komisioni për Dhënien e Provimit të Jurisprudencës

Miratohet Komisioni për Dhënien e Provimit të Jurisprudencës

Libra digjitale e shkolla pa karrige

Libra digjitale e shkolla pa karrige

Protesta në Gjermani kundër ligjit të bllokimit ndaj Covid-19

Protesta në Gjermani kundër ligjit të bllokimit ndaj Covid-19

“Jam vajza jote që e braktise”, letra që e tronditi Daçiqin

“Jam vajza jote që e braktise”, letra që e tronditi Daçiqin

Pesë të vdekur dhe 506 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Pesë të vdekur dhe 506 raste të reja me koronavirus në Kosovë