Kërcënon Daçiq: Mashtroheni, Serbia nuk është e dobët, kurrë nuk do ta njohë Kosovën

27.04.2019 14:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kërcënon Daçiq: Mashtroheni, Serbia nuk është e dobët, kurrë nuk do ta njohë Kosovën

Takimi në nivelin e lartë në Berlin në të cilin do të marrin pjesë edhe kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron, nuk është vazhdim i dialogut Serbi- Kosovë, ka deklaruar ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, transmeton Koha.net.

“Qëllimi i takimit është që të bisedohet për të gjitha problemet në Ballkan, që të mos vazhdojnë bisedimet Serbi- Kosovë. Kjo nuk është temë kryesore. Gjithsesi nuk do të pranojmë bisedime të reja në Bruksel derisa të mos hiqet taksa ndaj mallrave të Serbisë. Serbia është e vendosur në këtë çështje. Nëse dikush mendon se Serbia është e dobët, ai mashtrohet”, citon rtvkim të ketë thënë Daçiqi për rrjetin televiziv rus RT.

Ka shtuar se nuk është optimist sikur Thaçi se marrëveshja Serbi-Kosovë mund të arrihet përkundër vështirësive.

“Kur shqiptarët e Kosovës kërkojnë marrëveshje, ata mendojnë se ne duhet ta njohim pavarësinë e Kosovës. Nuk e pranojnë asnjë marrëveshje… Nuk ka dialog derisa të mos hiqet taksa. Prandaj s’e kam entuziazmin e Thaçit, një gjë është e sigurt – Serbia kurrë nuk do ta njohë Kosovën… Jemi të gatshëm për marrëveshje, jemi të gatshëm për kompromis”, ka thënë ai.

I pyetur për Platformën e dialogut miratuar nga Kuvendi i Kosovës, ai është përgjigjur:

“Platforma e tyre flet për krimet serbe, se Serbia duhet ta paguajë dëmin e luftës. Marrë para sysh se Kosova është shtet i rremë, ata mendojnë se tashmë çdo gjë është përfunduar. Kur zgjohen nga mashtrimet e veta, duhet të ballafaqohen me realitetin e tmerrshëm – 13 shtete tashmë kanë tërhequr njohjen, kjo do të thotë se nuk e kanë shumicën për të hyrë në organizata ndërkombëtare dhe kurrfarë marrëveshjeje e vendimi nuk mund ta kenë pa Serbinë”, ka thënë shefi i diplomacisë serbe.

Ai është përgjigjur edhe në pyetjen rreth taksës që Kosova e ka vënë ndaj mallrave serbe:

“E vërteta është se nuk mund të ketë bisedime të reja derisa të mos hiqet taksa. Ku ka në botë taksë 100 për qind? Kjo është dëshmi se Kosova me ne nuk do bashkëpunim ekonomikisht. Po thonë se do ta heqin taksën kur Serbia ta njohë Kosovën. Kjo nuk do të ndodhë. Nëse nuk e heqin taksën, nuk do të ketë dialog të mëtejmë dhe ne do të vendosim masa kundër tyre”, është kërcënuar Daçiq.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


KE rekomandon hapjen e negociatave për Shqipërinë

KE rekomandon hapjen e negociatave për Shqipërinë

Arrestohet personit që lëshoi certifikata për ‘veteranë të rremë’

Arrestohet personit që lëshoi certifikata për ‘veteranë të rremë’

Raporti i Progresit: Numri i madh i zëvendësministrave po ndikon në kredibilitetin e Qeverisë

Raporti i Progresit: Numri i madh i zëvendësministrave po ndikon në kredibilitetin e Qeverisë

Mogherini: Dialogu duhet të vazhdojë, një marrëveshje Kosovë – Serbi është e mundur

Mogherini: Dialogu duhet të vazhdojë, një marrëveshje Kosovë – Serbi është e mundur

Komisioni Evropian publikon Raportin e Progresit për Kosovën, këto janë gjetjet kryesore

Komisioni Evropian publikon Raportin e Progresit për Kosovën, këto janë gjetjet kryesore

Këshilltari i Veselit: Ura më e madhe në Ballkan meriton të mbaj emrin e Idriz Seferit

Këshilltari i Veselit: Ura më e madhe në Ballkan meriton të mbaj emrin e Idriz Seferit

Komisioni Evropian do të prezantojë paketën vjetore të zgjerimit

Komisioni Evropian do të prezantojë paketën vjetore të zgjerimit

Dikoviq i akuzuar për vrasjen e shqiptarëve: Në Kosovë duhet të më ngrisin përmendore, jo padi

Dikoviq i akuzuar për vrasjen e shqiptarëve: Në Kosovë duhet të më ngrisin përmendore, jo padi

Kosova e Serbia drejt përshkallëzimit të betejës ekonomike

Kosova e Serbia drejt përshkallëzimit të betejës ekonomike

Pas publikimit të parë, një “selam” i erdhi në shtëpi: Rrëfimi për Roberto Saviano, gazetarin që “sfidoi” mafian përmes librave (Foto)

Pas publikimit të parë, një “selam” i erdhi në shtëpi: Rrëfimi për Roberto Saviano, gazetarin që “sfidoi” mafian përmes librave (Foto)

Serbisë i konvenon bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, thotë Deda

Serbisë i konvenon bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, thotë Deda

Vuçiq: Nuk mendova në intervenim ushtarak kur thash do t’i mbrojmë serbët në Kosovë

Vuçiq: Nuk mendova në intervenim ushtarak kur thash do t’i mbrojmë serbët në Kosovë

Taksa ndaj Serbisë ka rritur kontrabandën

Taksa ndaj Serbisë ka rritur kontrabandën

Mediat kroate spekulojnë se aksioni i sotëm është orkestruar nga Thaçi e Vuçiq

Mediat kroate spekulojnë se aksioni i sotëm është orkestruar nga Thaçi e Vuçiq

Kosova thërret Serbinë të mos u dalë krah të arrestuarve në veri, të përfshirë në krim e korrupsion

Kosova thërret Serbinë të mos u dalë krah të arrestuarve në veri, të përfshirë në krim e korrupsion

Beogradi në alarm, aksionin në veri e quan përndjekje të serbëve e largim nga dialogu

Beogradi në alarm, aksionin në veri e quan përndjekje të serbëve e largim nga dialogu