Keni flokë të thatë? Përdorni kurën me vaj ulliri

25.12.2019 14:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Keni flokë të thatë? Përdorni kurën me vaj ulliri

Gratë dhe vajzat me flokë të thatë ankohen gjithmonë për vështirësitë që hasin në stilimin e tyre. Flokët e thatë kanë tendencën të ashpërsohen dhe të ngjajnë si kashtë. Për më tepër, ato këputen lehtësisht dhe kanë shkëlqim të pakët. Një nga zgjidhjet më të mira për flokun e thatë, gjendet në kuzhinën e gjithësecilit prej nesh.

Bëhet fjalë për vajin e ullirit, acidet yndyrore të të cilit ushqejnë jo vetëm flokun por edhe skalpin. Vaji i ullirit ka aftësi mbrojtëse për flokun, sidomos për atë që është subjekt i vazhdueshëm i tharjeve dhe stilimeve me temperaturë të lartë. Ai është shumë i pasur me antioksidantë, vitamina dhe minerale që e ushqejnë flokun. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si të shfrytëzoni të mirat e vajit e ullirit për flokun e thatë.

Maskë me Vaj Ulliri Dhe Vajin e Arrës së Kokosit

Për përgatitjen e kësaj maske ju nevojiten:
• 2 lugë gjelle vaj i arrës së kokosit
• 2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër,
• Peshqir i ngrohur.
Përziejini të dy vajrat dhe ngrohini në një enë për disa sekonda. Më pas, maskën vendoseni në flokë duke nisur nga rrënjët e deri tek majat. Masazhojeni kokën për 10-15 minuta dhe më pas mbulojeni me peshqir të ngrohur për 30 minuta të tjera. Lajeni flokun si zakonisht dhe lëreni të thahet vetë. Kjo maskë përdoret dy herë në javë.

Vaj Ulliri Dhe Mjaltë

Për këtë maskë ju nevojiten:
• Gjysëm filxhan çaj mjaltë,
• Treçerek filxhan vaji ulliri ekstra i virgjër
• Kapuç dushi
Përziejeni mjaltin me vajin e ullirit dhe futeni në mikrovalë për 15 sekonda që të ngrohen. Lajeni flokun dhe thajeni me peshqir. Më pas vendosni maskën dhe vendosni kapuçin e dushit. Pas 30 minutash, lajeni flokun me shampo dhe lëreni të thahet natyralisht. Kjo maskë duhet përdorur një herë në javë.

Vaj Ulliri dhe e Verdha e Vezës
Për këtë maskë ju nevojiten:
• 2 të verdha vezësh,
• 2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër,
• Kapuç dushi
Përziejini të verdhat e vezës dhe vajin e ullirit dhe lyejeni flokët nga rrënjët tek majat. Më pas vendosni kapuçin e dushit dhe prisni një orë. Lajeni flokun me shampoo dhe lëreni të thahet vetë. Kjo maskë duhet përdorur një herë në javë. Për flokun e thatë, ju mund ta përdorni vajin e ullirit duke e përzier me lëngun e freskët të limonit ose majonezë./AgroWeb.org

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkencëtarët më në fund zbulojnë shkakun e flokëve gri: Stresi nuk është fajtor, por…

Shkencëtarët më në fund zbulojnë shkakun e flokëve gri: Stresi nuk është fajtor, por…

Loredana ka publikuar një video mjaft të ëmbël ku Hana shihet duke hedhur hapat e parë

Loredana ka publikuar një video mjaft të ëmbël ku Hana shihet duke hedhur hapat e parë

FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

‘Nuk ishte për mua’: Brad Pitt refuzon rolin në filmin e famshëm

‘Nuk ishte për mua’: Brad Pitt refuzon rolin në filmin e famshëm

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

“Ne kemi të njëjtën histori dhe ti mund t’ja dalësh siç ja dola unë!”/ Mesazhi i Dafina Zeqirit për vajzën 11-vjeçare që kujdesej për familjen e saj

“Ne kemi të njëjtën histori dhe ti mund t’ja dalësh siç ja dola unë!”/ Mesazhi i Dafina Zeqirit për vajzën 11-vjeçare që kujdesej për familjen e saj

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify

Djali 10-vjeçar la shtatzënë 13-vjeçaren, analizat: Ai nuk mund të bëhet baba, vajza: Vetëm atë kam pasur

Djali 10-vjeçar la shtatzënë 13-vjeçaren, analizat: Ai nuk mund të bëhet baba, vajza: Vetëm atë kam pasur

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Fero bëhet romantik, i bën dedikimin më të bukur Arbenitës

Fero bëhet romantik, i bën dedikimin më të bukur Arbenitës

Dua Lipa po vjen me këngë të re

Dua Lipa po vjen me këngë të re