Keni dëgjuar për “rrokaqiell horizontal”? Për këtë kanë menduar kinezët, sikurse për shumë gjëra të tjera! (Video)

28.02.2019 22:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Keni dëgjuar për “rrokaqiell horizontal”? Për këtë kanë menduar kinezët, sikurse për shumë gjëra të tjera! (Video)

Pas gjashtë viteve të ndërtimit, një megastrukturë e veçantë në Kinë, është afër përfundimit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, duke përfaqësuar një arritje të mahnitshme inxhinierike, i ashtuquajturi rrokaqiell horizontal përbëhet nga një grup prej tetë kullave dhe një “urë ajrore”.

Zhvilluesi CapitaLand raporton se tani është i përfunduar në mënyrë strukturore dhe puna vazhdon në përfundimin brenda saj.

Është paralajmëruar që ceremonia e hapjes zyrtare të bëhet në gjysmën e dytë të vitit 2019.

Puna në ndërtimin e megastrukturës prej 3.8 miliardë dollarësh filloi gjashtë vjet më parë. CapitaLand Group

Dizajni i pazakontë thuhet të jetë i frymëzuar nga vela të anijeve tregtare kineze që dikur kishin tregtuar përmes lumit të ngarkuar që kalon nëpër qytet.

“Rrokaqielli horizontal” ka një madhësi 300 metra në gjatësi, e cila, nëse bëhet vertikale, do të ishte pothuajse e barabartë me lartësinë e Kullës Eiffel. Është e veshur me rreth 3.000 panele xhami dhe pothuajse 5.000 panele alumini.

Për të vendosur kullën “The Crystal” në pozicion rreth 250 metra lartësi, ajo ishte e ndarë në nëntë segmente.

Katër prej tyre u ndërtuan në majë të kullave dhe tre segmente të mesme ishin parafabrikuar në tokë dhe u ngritën në vend. Pjesët përfundimtare u vendosën më së shumti në vend, me seksionet përfundimtare të ngritura lart nga toka.

Brendësia e “The Crystal” do të përfshijë dy pishina, një galeri, kopshte të mëdha me pemë dhe restorante dhe një pikë shikimi, në mesin e shumë të tjerave.

Pjesa tjetër e projektit “Raffles City Chongqing” do të ketë hapësirën për banim dhe zyra, si dhe një qendër tregtare dhe një vend të madh me sipërfaqe prej 9.2 hektarësh. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)