KEK-u kryen remontin kapital të Bllokut B-2 me qëllim të sigurimit stabil të prodhimit të energjisë

10.05.2019 16:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
KEK-u kryen remontin kapital të Bllokut B-2 me qëllim të sigurimit stabil të prodhimit të energjisë

Me qëllim të rritjes së sigurisë së prodhimit të energjisë elektrike dhe furnizimit të qytetarëve me energji stabile, Korporata Energjetike e Kosovës ka nisur remontin kapital të njësisë B-2 të Termocentralit Kosova B.

Ky remont, i cili përfshinë riparimin gjeneral të njësisë B-2, ka filluar më 24 prill dhe do zgjasë deri në fund të muajit korrik.

Përkundër faktit se këto njësi janë afër përfundimit të jetëgjatësisë së tyre, drejtori i Termocentralit Kosova B, Luigj Imeri, tha se pas investimeve dhe remontit blloqet do të funksionojnë mjaftueshëm të sigurta.
“Jemi në një fazë që jemi duke punuar në dy drejtime d.m.th me njërën njësi jemi në operim, ndërsa me njësinë tjetër sipas planifikimeve tona që i kemi zhvilluar edhe më herët ku të gjitha planifikimet janë kryer në vitet paraprake në mënyrë që ne sot të mundemi të fillojmë këtë remont kapital që ndikon drejtpërdrejtë në sigurinë e operimit dhe sigurinë e furnizimi të qytetarëve me energji elektrike. Keni mundur të shihni që aty bëhet një punë profesionale dhe shumë specifike, e cila realizohet një herë në 7 vjet që nënkupton që krejt ky objektiv dhe ky qëllim është për të rritur sigurinë e furnizimit të qytetarëve me energji elektrike. Marrë parasysh që këto njësi janë afër përfundimit të jetëgjatësisë së tyre, normalisht që këto investime kapitale bëjnë të mundur zgjatjen e jetës së operimit të këtyre njësive dhe njëkohësisht rritin edhe sigurinë, por kjo është njëra ndër komponentët. Një punë tjetër që po funksionojmë paralelisht edhe jemi para përfundimit ose para përmbylljes së proceseve administrative, janë projekte të cilat do të organizohen gjatë vitit 2020 dhe 2021 e që kanë të bëjnë me ndotje të ambientit. Këto projekte do të financohen nga Zyra e Bashkimit Evropian ndaj të cilëve ne jemi shumë mirënjohës dhe jemi duke bashkëpunuar dhe funksionuar jashtëzakonisht shkëlqyeshëm, në mënyrë që t’i mbërrijmë ato afate kohore, të cilat i kemi planifikuar”, shtoi Imeri.
Remonti i këtij blloku është duke u bërë nga dy kompani prestigjioze Alstom dhe General Electric. 

 

“Këtë vit jemi duke bërë remontin e të gjitha pjesëve të njësisë B-2. Jam shumë i kënaqur sepse makineria e njësisë B-2. është mirë dhe ne nuk kemi pasur ndonjë problem dhe pasi të përfundojmë kontrollin, ne do ta lëshojmë në punë sërish dhe konsumatorët do të jenë shumë të kënaqur”, tha Guy Stoeckel nga kompania Alstom.

Ndërsa menaxheri i projektit për riparimin e turbinës, Drin Shahini, tregoi se deri më tani nuk kanë pasur asnjë problem.

“Falë bashkëpunimit që kemi pasur ne si KEK me GE (General Electric), siguria ka qenë në nivel. Nuk kemi pasur lëndime në punëtorë apo në staf. Tani jemi në fazën fillestare që quhet faza e demontimit, pastaj faza e defektazhës apo gjetjes së defekteve që mund të ketë gjatë demontimit të turbinës”, tha Shahini.

Njësia B-2 e Termocentralit Kosova B ka kapacitet prodhimit prej 339 megavatesh, por me qëllim të ruajtjes së funksionimit të tij, blloku punon me kapacitet prej 300-315 megavat.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj: Serbia është shtet luftënxitës – parada ushtarake kërcënim jo vetëm për Kosovën

Hoxhaj: Serbia është shtet luftënxitës – parada ushtarake kërcënim jo vetëm për Kosovën

Tragjedi në Mesdhe, fundoset barka me emigrantë, 50 të vdekur

Tragjedi në Mesdhe, fundoset barka me emigrantë, 50 të vdekur

Franca paralajmëron Britaninë, nuk pranon shtyrje të Brexitit

Franca paralajmëron Britaninë, nuk pranon shtyrje të Brexitit

Hoti: Parada ushtarake e Serbisë të merret seriozisht nga shqiptarët, BE dhe NATO

Hoti: Parada ushtarake e Serbisë të merret seriozisht nga shqiptarët, BE dhe NATO

Policia e Kosovës trajnohet nga Byroja Federale e Hetimeve e SHBA-së (FBI)

Policia e Kosovës trajnohet nga Byroja Federale e Hetimeve e SHBA-së (FBI)

Basha: Beteja jonë është për vlerat europiane

Basha: Beteja jonë është për vlerat europiane

Ish-kryeinspektori i dënuar me 10 muaj burg tani mund të kthehet në Kosovë i lirë

Ish-kryeinspektori i dënuar me 10 muaj burg tani mund të kthehet në Kosovë i lirë

KEK-u kryen remontin kapital të Bllokut B-2 me qëllim të sigurimit stabil të prodhimit të energjisë

KEK-u kryen remontin kapital të Bllokut B-2 me qëllim të sigurimit stabil të prodhimit të energjisë

E kishte kthyer bodrumin në qendër bixhozi, arrestohet 25 vjeçari

E kishte kthyer bodrumin në qendër bixhozi, arrestohet 25 vjeçari

Parada ushtarake serbe udhëhiqet nga gjenerali serb i dënuar për krime lufte, vjen reagimi i SHBA-së

Parada ushtarake serbe udhëhiqet nga gjenerali serb i dënuar për krime lufte, vjen reagimi i SHBA-së

Thaçi: Marrëdhëniet mes Kosovës dhe SHBA-së janë shumë të fuqishme

Thaçi: Marrëdhëniet mes Kosovës dhe SHBA-së janë shumë të fuqishme

MPB sqaron qytetarët për furnizimin me certifikata të gjendjes civile

MPB sqaron qytetarët për furnizimin me certifikata të gjendjes civile

Matoshi dhe ambasadori i Turqisë, Sakar dakordohen për bashkëpunim në fushën e mjedisit

Matoshi dhe ambasadori i Turqisë, Sakar dakordohen për bashkëpunim në fushën e mjedisit

Shkarkohet prokurori Agron Matjani, suspendohet një tjetër prokurore

Shkarkohet prokurori Agron Matjani, suspendohet një tjetër prokurore

AP: Parada ushtarake e Serbisë në Nish, demonstrim i forcës karshi Kosovës

AP: Parada ushtarake e Serbisë në Nish, demonstrim i forcës karshi Kosovës

Loredana e pranon në Prishtinë se i ka marrë para çiftit zviceran por thotë që se ka bërë me dhunë

Loredana e pranon në Prishtinë se i ka marrë para çiftit zviceran por thotë që se ka bërë me dhunë