KDI: Prishtina ndër kryeqytetet më transparente në Evropë

20.08.2019 14:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
KDI: Prishtina ndër kryeqytetet më transparente në Evropë

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka prezantuar hulumtimin për transparencën e 26 kryeqyteteve evropiane, mes të cilave është vlerësuar dhe Prishtina, raporton EkonomiaOnline.

Diana Metushi-Krasniqi nga ky institut tha se në një matje që është bërë për të vlerësuar transparencën e kryeqyteteve evropiane, Prishtina ka qenë njëri ndër kryeqytetet që ka ofruar të dhëna të shumta, kështu duke u treguar transparente.

“Matja është realizuar në dhjetor të vitit 2018 ku maten masa e vlerësimeve të kryeqyteteve evropiane. Prishtina është njëra ndër kryeqytetet më transparente që ka përmbushur 75% të indikatorëve. Prishtina dhe Oslo tregojnë praktika të mira të publikimit të buxhetit dhe raporti i shpenzimeve. Stokholmi tregon mënyrën me të mirë të shpenzimeve buxhetore ku në mesin e publikimeve të shpenzimeve pasqyrohen fotografitë e informatat tjera”, u shpreh Metushi-Krasniqi.

Ajo gjithashtu tha se iu gëzua faktit që Prishtina nuk ka qenë pjesë e kryeqyteteve që e kanë refuzuar bashkëpunimin si disa prej tyre.

“15 nga kryeqytetet e matura të Evropës nuk kanë ofruar përgjigje dhe nuk kanë qenë transparente. Ne jemi të gëzuar që Prishtina nuk është në ketë mes. Kryeqyteti është shembull i transparencës. KDI fton qeverisjen të zbatojë praktikat transparente të suksesshme të kryeqyteteve tjera evropiane qe të avancohen edhe më tutje në mënyrë qe informatat të plasohen sa më të kuptueshme për qytetarët”.

“Transparenca është e rëndësishme dhe duhet të shërbejë si bazë e mirëfilltë për besimin e qytetarëve”, përfundoi ajo.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë