KDI kërkon hetime për tenderin e nënshkruar nga komuna e Prizrenit

13.05.2020 14:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
KDI kërkon hetime për tenderin e nënshkruar nga komuna e Prizrenit

Insitituti Demokratik i Kosovës ka reaguar pas dyshimeve e paraqitura nga mediat për kontratën e nënshkruar nga komuna e Prizrenit për realizimin e projekteve për ndërtimin e miniparqeve, furnizimin dhe vendosjen në hapësirat publike të ulëseve dhe koshave për plehra dhe ndriçim në hapësirat publike mbeten tejet shqetësuese.

Raportimet mediale se çmimet janë diametralisht të ndryshme për produkte thuajse të ngjashme, ngritin dyshime se ky tender me kohë është “qëndisur”, mbetet bazë për hetime të mëtejme të organeve të drejtësisë. Çmimet për ulëset e parkut që variojnë nga 11 Euro deri 995 Euro lënë hapësirë për dyshime të arsyeshme se ky aktivitet i prokurimit është i manipuluar.

Andaj, Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) kërkon që kjo kontratë e nënshkruar nga komuna e Prizrenit të jetë objekt i hetimit nga organet e drejtësisë. Po ashtu, KDI i bën thirrje kryetarit të komunës të shtojë kontrollet e brendshme me qëllim të menaxhimit sa më efikas të parasë publike.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


KDI kërkon hetime për tenderin e nënshkruar nga komuna e Prizrenit

KDI kërkon hetime për tenderin e nënshkruar nga komuna e Prizrenit

Kurti prezanton punën e Qeverisë: Në 100 ditë kemi marrë 192 vendime

Kurti prezanton punën e Qeverisë: Në 100 ditë kemi marrë 192 vendime

Maqedonia e Veriut lehtëson një sërë masash

Maqedonia e Veriut lehtëson një sërë masash

Haradinaj: Për 16 bujq erdhi njësia speciale në Rahovec, kurse 400 persona u lejuan të dalin në shesh

Haradinaj: Për 16 bujq erdhi njësia speciale në Rahovec, kurse 400 persona u lejuan të dalin në shesh

Osmani vlerëson organizimin e mësimit online

Osmani vlerëson organizimin e mësimit online

Policia e butë ndaj përkrahësve të VV-së që bën teste për protesta, e konsiderojnë normale

Policia e butë ndaj përkrahësve të VV-së që bën teste për protesta, e konsiderojnë normale

MASHT tregon se kur mund të hapen shkollat e kopshtet në Kosovë

MASHT tregon se kur mund të hapen shkollat e kopshtet në Kosovë

Gjermania cakton datën kur do t’i hapë kufijtë

Gjermania cakton datën kur do t’i hapë kufijtë

Haziri njofton se gjendja e të infektuarve me Covid-19 është stabile

Haziri njofton se gjendja e të infektuarve me Covid-19 është stabile

KMDLNJ në takim me përfaqësues të Panelit për Lirim me Kusht

KMDLNJ në takim me përfaqësues të Panelit për Lirim me Kusht

Kosova siguron 35 milionë euro

Kosova siguron 35 milionë euro

​Gjilani pranon pako ushqimore e higjienike nga misioni i OKB’së

​Gjilani pranon pako ushqimore e higjienike nga misioni i OKB’së

Laboratorët privatë në Kosovë s’kanë leje të bëjnë teste koronavirusi

Laboratorët privatë në Kosovë s’kanë leje të bëjnë teste koronavirusi

Sheshet në Prishtinë, lirohen për qarkullim

Sheshet në Prishtinë, lirohen për qarkullim

PDK prezanton 100 dështimet e 100 ditëshit të qeverisë Kurti, nga antiamerikanizmi tek shkelja e Kushtetutës

PDK prezanton 100 dështimet e 100 ditëshit të qeverisë Kurti, nga antiamerikanizmi tek shkelja e Kushtetutës

Ish/drejtorit të Aviacionit Civil, Berisha: Vendimi është krejtësisht politik

Ish/drejtorit të Aviacionit Civil, Berisha: Vendimi është krejtësisht politik