Karkalecat “pushtojnë” Mekën, pastruesit në luftë me to, në vendin më të shenjtë të Islamit (Video)

12.01.2019 19:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Karkalecat “pushtojnë” Mekën, pastruesit në luftë me to, në vendin më të shenjtë të Islamit (Video)

Vendi më i shenjtë në Islam është goditur nga një “murtajë” e karkalecave, duke i detyruar pastruesit të veprojnë për t’i larguar insektet.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet e publikuara në mediat sociale tregojnë insektet që po “lulëzojnë” rreth Xhamisë së Madhe në Mekë, e cila pret çdo vit miliona pelegrinë myslimanë.

Në një nga videot, thuhet se insektet mund të shihen qartë kur qielli i natës ndriçohet nga dritat e xhamisë.

Ndërsa një vështrim më i afërt tregon ato duke lëvizur në të gjitha drejtimet, gjithashtu edhe mbi kokat e pastruesve në uniforma të gjelbra që përpiqen të merren me to.

Gjithashtu disa pamje tjera thuhet se tregojnë insektet që mbulojnë muret e xhamisë, ndërsa ato depërtojnë nëpër to.

Autoritetet e Mekës ndanë fotot në mediat sociale, të pastruesve të veshur me maskë fytyre, të cilët bënë spërkatjen me insekticid, ndërsa ata u përpoqën të dekontaminojnë vendin.

Zyrtarët thanë se insektet ishin identifikuar si ‘karkaleca të zeza’, sipas faqes Arabe të CNN.

Mediat shkruajnë se për “pastrimin” e tyre janë angazhuar 138 njerëz që punojnë në 22 ekipe. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Karkalecat “pushtojnë” Mekën, pastruesit në luftë me to, në vendin më të shenjtë të Islamit (Video)

Karkalecat “pushtojnë” Mekën, pastruesit në luftë me to, në vendin më të shenjtë të Islamit (Video)

Investitorë nga Hong Kongu ofrojnë 800 milionë euro për blerjen e Interit

Investitorë nga Hong Kongu ofrojnë 800 milionë euro për blerjen e Interit

Liverpooli nuk gabon ndaj Brightonit, i kthehet fitores në Ligën Premier

Liverpooli nuk gabon ndaj Brightonit, i kthehet fitores në Ligën Premier

Fryrja e barkut: Zgjidheni këtë problem me ananas, mjaltë ose uthull molle

Fryrja e barkut: Zgjidheni këtë problem me ananas, mjaltë ose uthull molle

Sampdoria – Milan, formacionet zyrtare për Kupën e Italisë – Debuton Paqueta

Sampdoria – Milan, formacionet zyrtare për Kupën e Italisë – Debuton Paqueta

West Ham 1-0 Arsenal, notat e Xhakës, Mustafit dhe të tjerëve

West Ham 1-0 Arsenal, notat e Xhakës, Mustafit dhe të tjerëve

Aeroplanin e vjetër e shndërruan në dhomë hoteli, brenda tij nuk mungon pothuajse asgjë (Foto)

Aeroplanin e vjetër e shndërruan në dhomë hoteli, brenda tij nuk mungon pothuajse asgjë (Foto)

Shaqiri nga minuta e parë, formacionet zyrtare të ndeshjes Brighton – Liverpool

Shaqiri nga minuta e parë, formacionet zyrtare të ndeshjes Brighton – Liverpool

Solskjaer mbështet Rashfordin që të bëhet sikur Kane

Solskjaer mbështet Rashfordin që të bëhet sikur Kane

Ndotja e ajrit poaq e rrezikshme sa duhanpirja për abortet e pavullnetshme

Ndotja e ajrit poaq e rrezikshme sa duhanpirja për abortet e pavullnetshme

Lallana është i nevojshëm te Liverpooli, thotë Klopp

Lallana është i nevojshëm te Liverpooli, thotë Klopp

West Ham – Arsenal, formacionet zyrtare

West Ham – Arsenal, formacionet zyrtare

Rrogë prej 120 mije euro në vit për atë që braktisë internetin dhe pranon ta mbikëqyrë fanarin e vetmuar (Foto)

Rrogë prej 120 mije euro në vit për atë që braktisë internetin dhe pranon ta mbikëqyrë fanarin e vetmuar (Foto)

Skandaloze: Liria i ofroj legjendës së ekipit rrogë 150 euro për angazhim si trajner

Skandaloze: Liria i ofroj legjendës së ekipit rrogë 150 euro për angazhim si trajner

Receta më e mirë për ilaç kundër kollës: Pesë arsye që patjetër duhet t’i keni në shtëpi fletë dafine

Receta më e mirë për ilaç kundër kollës: Pesë arsye që patjetër duhet t’i keni në shtëpi fletë dafine

Interi cakton kufirin e pagës së Icardit, të martën takimi me Wandan

Interi cakton kufirin e pagës së Icardit, të martën takimi me Wandan