Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

19.02.2020 09:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Karkalecat ‘pushtojnë’ Afrikën dhe Sudanin Jugor

Grumbujt e mëdhenj të karkalecave të dëmshëm po vazhdojnë të përhapen në pjesën lindore të Afrikës. Ata tashmë kanë arritur edhe në Sudanin Jugor, i cili ndodhet në krizë për shkak të urisë dhe trazirave politike.

Kenia, Somalia, Eritrea dhe Xhibuti po përballen me numrin më të madh të karkalecave në dekadat e fundit. Grumbujt e karkalecave kanë arritur edhe në Tanzani dhe Ugandë, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

Karkalecat e shkretëtirës mund të udhëtojnë deri në 150 kilometra në ditë dhe të hanë ushqim sa masa e tyre trupore. Kjo do të thotë se një grumbull i karkalecave që zë hapësirë prej një kilometri katror mund të hajë ushqim brenda një dite aq sa hanë 35 mijë njerëz.

Përhapja e këtij insekti të dëmshëm po ndikon në rritjen e mungesës së ushqimit në një rajon ku rreth 25 milionë njerëz po vuajnë pas tre vjetëve të thatësirave dhe vërshimeve.

Meshack Malo, përfaqësues i Sudanit Jugor për Organizatën për Bujqësi dhe Ushqim të Kombeve të Bashkuara, tha se këta karkaleca janë të rritur dhe po kërkojnë hapësira për t’u pllenuar, gjë që do t’i krijonte kushtet për përhapje të re.

Gjatë secilit cikël tremujor të pllenimit, karkalecat e shkretëtirës mund t’i lënë nga 20 pasardhës. Ata po paraqesin kërcënim serioz për të mbjellat dhe ushqimin në të dyja anët e Detit të Kuq.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!