Kaq vota u duhen kandidatëve për të fituar ulëse në Kuvend

11.10.2019 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kaq vota u duhen kandidatëve për të fituar ulëse në Kuvend

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur rinumërimin e votave në 314 vendvotime, i cili do të zgjasë 4 deri në 5 ditë. Ky rinumërim vjen si pasojë e disa gabimeve teknike në formularin e përputhjes së rezultateve.

Përqindja e subjekteve politike në zgjedhjet e 6 tetorit i përcakton edhe ulëset në Kuvend. Ndonëse nuk ekziston një kriter i caktuar se sa vota duhet të ketë një kandidat për t’u bërë deputet, mesatarja pritet të jetë diku 7-8 mijë vota.

Por kjo do të varet nga subjektet se nga sa deputetë i kanë fituar në zgjedhje. Kandidatëve të subjekteve, të cilat kanë fituar më pak vota e që janë futur në Kuvend, do t’u duhen më pak vota për t’u bërë deputetë.

Por kjo përllogaritje ndërron te partitë e mëdha për shkak të përqindjes së lartë që kanë marrë në zgjedhje. Kësisoj kandidatët e këtyre partive duhet të kenë deri në 10 mijë vota për ta marrë mandatin e deputetit, shkruan më tutje Gazeta “Zëri”.

Meqë në këto zgjedhje ka pasur dalje më të madhe të votueseve se në zgjedhjet e kaluara, rrjedhimisht edhe numri i votave për kandidatët që të bëhen deputetë rritet. Por për komunitetet ky numër mund të jetë shumë më i vogël.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia jep detaje për trupin e pajetë në Gadime: Dyshohet se është i 23 vjeçarit të zhdukur

Policia jep detaje për trupin e pajetë në Gadime: Dyshohet se është i 23 vjeçarit të zhdukur

Tribunali Special po prek kokën e UÇK’së

Tribunali Special po prek kokën e UÇK’së

Sveçla paralajmëron Thaçin: Mund të përfundosh në burg

Sveçla paralajmëron Thaçin: Mund të përfundosh në burg

Komuna e Obiliqit: Ndotja e madhe e ajrit po e bën jetën e qytetarëve të padurueshme

Komuna e Obiliqit: Ndotja e madhe e ajrit po e bën jetën e qytetarëve të padurueshme

PZAP e hedh poshtë kërkesën e Vetëvendosjes për numërimin e rreth 5 mijë fletëvotimeve të diasporës

PZAP e hedh poshtë kërkesën e Vetëvendosjes për numërimin e rreth 5 mijë fletëvotimeve të diasporës

Haziri: Gjilani po vazhdon ta vuaj traumën e ‘Palermos’

Haziri: Gjilani po vazhdon ta vuaj traumën e ‘Palermos’

Thaçi takon kryeministrin Abe, konfirmohet hapja e ambasadës së Japonisë vitin e ardhshëm në Prishtinë

Thaçi takon kryeministrin Abe, konfirmohet hapja e ambasadës së Japonisë vitin e ardhshëm në Prishtinë

Haziri takon kryetarin e Odës Ekomike Indiano-Kosovare për mundësitë e bashkëpunimit në zhvillimin ekonomik, arsim e shëndetësi

Haziri takon kryetarin e Odës Ekomike Indiano-Kosovare për mundësitë e bashkëpunimit në zhvillimin ekonomik, arsim e shëndetësi

Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

Policia kërkon bashkëpunim për gjetjen e 23 vjeçarit të zhdukur nga Lipjani

Policia kërkon bashkëpunim për gjetjen e 23 vjeçarit të zhdukur nga Lipjani

Këshilli i Prindërve: Mos manipuloni me nxënësit për interesa

Këshilli i Prindërve: Mos manipuloni me nxënësit për interesa

Gjykata Speciale e fton për intervistim ish-eprorin e lartë të UÇK-së

Gjykata Speciale e fton për intervistim ish-eprorin e lartë të UÇK-së

Zgjedhje të parakohshme me sfida të vjetra

Zgjedhje të parakohshme me sfida të vjetra

Dyshoheshin për keqpërdorim të detyrës zyrtare, lirohen nga aktakuza

Dyshoheshin për keqpërdorim të detyrës zyrtare, lirohen nga aktakuza

69 aktakuza për 24 orë

69 aktakuza për 24 orë

Macroni pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Macroni pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut