Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

21.11.2019 18:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Ecja me të vërtetë zgjat jetën tonë. Studiuesit e Shoqatës Amerikane të Kancerit nuk kanë asnjë dyshim, siç shpjegohet në studimin e tyre të botuar në American Journal of Preventive Medicine. Por le të shohim se sa duhet të ecim për të jetuar më shumë.

Udhëzimet për shëndetin publik të të rriturve na këshillojnë të bëjmë 150 minuta aktivitet fizik të moderuar në javë ose 75 minuta aktivitet fizik intensiv në javë: diçka që pak njerëz në fakt e zbatojnë në praktikë, duke bërë gabime.

Ecja, e cila është aktiviteti fizik më i përhapur, është shoqëruar me një ulje të rrezikut të problemeve të zemrës, diabetit dhe kancerit të gjirit dhe zorrës së trashë. Ndërsa shumë studime në të kaluarën kanë treguar se aktiviteti fizik intensiv zvogëlon rrezikun e vdekjes jo shumë më tepër sesa të ecësh.

Studimi. Për të kuptuar më mirë efektet e këtyre aktiviteteve në trupin tonë, studiuesit analizuan të dhënat e mbledhura nga 140.00 njerëz: nga këta, 6-7% thanë se kishin aktivitet fizik intensiv, ndërsa pjesa tjetër i kushtuan vetes maksimumin e ecjes, shkruan noa. Duke analizuar informacionin, studiuesit zbuluan se ecja rreth dy orë në javë me të vërtetë zvogëlon rrezikun e vdekshmërisë me 20% në krahasim me ata që nuk ecin.

Ecja zvogëlon rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e frymëmarrjes me 35%, 20% për shkak të problemeve të zemrës dhe 9% nga kanceri.

Shkurt, ecja duket se është aktiviteti më i mirë fizik që mund të zgjedhim për të qëndruar të shëndetshëm, siç thonë studiuesit, në fakt, është e thjeshtë, e lirë dhe ekonomike, dhe nuk kërkon pajisje ose veshje të specializuara dhe mund të bëhet në çdo moshë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Ora tregon linjat atraktive

Ora tregon linjat atraktive

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren