Kandiq: Varreza masive në Rudnicë është përmendorja për Dikoviqin

29.05.2019 22:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kandiq: Varreza masive në Rudnicë është përmendorja për Dikoviqin

Varreza masive me trupat e civilëve shqiptarë të vrarë nga ushtria serbe është “përmendorja” për të bëmat e gjeneralit serb, Lubisha Dikoviqit. Kështu ka thënë aktivistja e njohur serbe për të drejtat e njeriut dhe të vërtetën rreth luftërave në ish Jugosllavi, Natasha Kandiq.

Në një deklarim për Koha.net, pas intervistës së Dikoviqit ku ai pretendon se në vend se në Kosovë t’i ngritët aktakuzë për krime lufte “duhet t’ia ngritin një përmendore atje”, Kandiq ka thënë se tashmë është një “përmendore” për krimet e Dikoviqit, dhe ajo gjendet në Rudnicë të Serbisë.

Dikoviqi pret “përmendore dhe jo aktakuzë” për veprat e kryera në Kosovë gjatë luftës

“Përmendorja që i ka përjetësuar të bëmat e komandantit të kohës së luftës të brigadës së 37-të të motorizuar të Ushtrisë Jugosllave ndaj civilëve në Kosovë është varreza masive në Rudnicë, në të cilën për 15 vite janë fshehur mbetjet mortore të fshatarëve, të vrarë në Çikatovë të Vjetër dhe Rrezallë, në prill të vitit 1999”, ka thënë Kandiq për Kohën.

Natasha Kandiq ka thënë edhe se ende beson në drejtësi dhe se kjo do të pranohet edhe në vendin ku është hapur varreza masive.

“Besoj se një ditë ai vend do të shënohet me fjalë të turpit për krimin e kryer ndaj civilëve dhe dhimbjen që u është shkaktuar familjeve të viktimave”, tha Kandiq, e cila është themeluese e Fondit për të Drejtën Humanitare, organizatë kjo e cila e ka dokumentuar përgjegjësinë e Dikoviqit për krimet e kryera ndaj civilëve shqiptarë, në kohën e luftës në Kosovë, në pranverë të vitit 1999.

Dosjen e Fondit për të Drejtën Humanitare rreth krimeve të Dikoviqit mund ta lexoni KËTU.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë