Kandidatura për kryeministër, Hoti mori 92 vota nga 94 anëtarë të KP të LDK-së

31.12.2020 17:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kandidatura për kryeministër, Hoti mori 92 vota nga 94 anëtarë të KP të LDK-së

Nga 94 anëtarë të Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së që kanë marrë pjesë në votim, 92 kanë votuar për propozimin e Kryesisë së LDK-së, që Avdullah Hoti të jetë kandidat për kryeministër në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, një ka votuar kundër dhe një ka abstenuar.

Këshilli i Përgjithshëm me shumicë të nevojshme të votave, përcakton Avdullah Hoti për kandidat për kryeministër në zgjedhjet e ardhshme të jashtëzakonshme, ka bërë të ditur LDK-ja në një postim në Facebook.

Ndryshe, data e zgjedhjeve të reja parlamentare do të bëhet e ditur pas publikimit të aktgjykimit të plotë të Gjykatës Kushtetuese.

Qeveria Hoti u zgjodh më 3 qershor të këtij viti, por ajo u vlerësua jo legjitime sipas Kushtetueses për shkak të votës së deputetit Etehm Arifi, i akuzuar për vepër penale.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kandidatura për kryeministër, Hoti mori 92 vota nga 94 anëtarë të KP të LDK-së

Kandidatura për kryeministër, Hoti mori 92 vota nga 94 anëtarë të KP të LDK-së

KEDS, përpjekje maksimale për të rikthyer furnizimin me energji në Rugovë

KEDS, përpjekje maksimale për të rikthyer furnizimin me energji në Rugovë

FSK-ja në misione të përbashkëta me Gardën Kombëtare të Ajovës

FSK-ja në misione të përbashkëta me Gardën Kombëtare të Ajovës

MF-FKGK nënshkruan marrëveshjen e bashkëpunimit për subvencionimin e tarifës së garancisë

MF-FKGK nënshkruan marrëveshjen e bashkëpunimit për subvencionimin e tarifës së garancisë

Kosova ndihmon Kroacinë me 100 mijë euro

Kosova ndihmon Kroacinë me 100 mijë euro

Vrasja e katërfishtë në Pozhoran, Vitia të premten në ditë zie

Vrasja e katërfishtë në Pozhoran, Vitia të premten në ditë zie

Hoxhaj: Kosova po rrezikohet nga zhbërja e shtetit

Hoxhaj: Kosova po rrezikohet nga zhbërja e shtetit

3 të vdekur dhe 184 raste të reja me COVID-19

3 të vdekur dhe 184 raste të reja me COVID-19

Pengesat e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut

Pengesat e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut

Tahiri takon drejtorin e KEDSI-it: Duam furnizim stabil me rrymë për Vitin e Ri

Tahiri takon drejtorin e KEDSI-it: Duam furnizim stabil me rrymë për Vitin e Ri

​Telekomi i Kosovës: 2020 vit shumë sfidues por i qëndrueshëm financiarisht

​Telekomi i Kosovës: 2020 vit shumë sfidues por i qëndrueshëm financiarisht

​Qeveria e Kosovës për marrëveshjen me ShBA: Garanton investimet amerikane në Kosovë

​Qeveria e Kosovës për marrëveshjen me ShBA: Garanton investimet amerikane në Kosovë

​Vetëvritet një person në Prishtinë

​Vetëvritet një person në Prishtinë

AAK: S’kemi vija të kuqe për asnjë parti

AAK: S’kemi vija të kuqe për asnjë parti

ShBA dhe Kosova nënshkruajnë marrëveshje financiare

ShBA dhe Kosova nënshkruajnë marrëveshje financiare

Hoxhaj paralajmëron rritje të pagave për policët

Hoxhaj paralajmëron rritje të pagave për policët