Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

02.05.2020 16:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Gjermania do të japë kontribut të rëndësishme për të siguruar që vaksina kundër Covid-19, pasi të krijohet, të jetë e disponueshme për të gjithë rreth globit. Këtë e tha kancelarja Angela Merkel të shtunën.

“Çdokush mund të preket nga virusi, kështu është detyra jonë që të punojmë së bashku rreth globit. Kjo nuk është vetëm një mundësi për të bashkëpunuar por më shumë një nevojë. Gjermani do të përsipër përgjegjësinë dhe do të sigurohet që pasi vaksina të jetë krijuar , të mbërritje te të gjithë njerëzit”, u shpreh Merkel.

Udhëheqësja gjermane tha se 8 miliardë euro të tjera nevojiteshin për zhvillimin e vaksinës që do të mbronte popullsinë nga Covid-19, sëmundja që shkakton koronavirusi i ri. Liderët botërore janë zotuar të përshpejtojnë punën për testet, ilaçet dhe vaksinat dhe për të ndarë arritjet rreth botës, në kuadrin e një iniciative të OBSH.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen synon të mbledhë 7.5 miliardë euro në konferencën e donatorëve të hënën në mënyrë që vaksina të jetë e mundur për të gjithë. Shkencëtarë nga e gjithë bota kanë nisur testimin e versionit të tyre të vaksinës eksperimentale te njerëzit, me grupin e ekspertëve të Oksfordit që duket se prin në garën për krijimin e antidotit të Covid-19.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkup: Nuk dihet kush e ka sulmuar faqen e rezultateve zgjedhore

Shkup: Nuk dihet kush e ka sulmuar faqen e rezultateve zgjedhore

​Zemaj: Kosova ka rritur kapacitetet për t’u ballafaquar me Covid-19

​Zemaj: Kosova ka rritur kapacitetet për t’u ballafaquar me Covid-19

10 viktima nga koronavirusi në Serbi brenda një dite, 392 raste të reja

10 viktima nga koronavirusi në Serbi brenda një dite, 392 raste të reja

​Kuçi: Përzgjedhja e anëtarëve të bordeve do të jetë me transparencë të plotë

​Kuçi: Përzgjedhja e anëtarëve të bordeve do të jetë me transparencë të plotë

Ministri Veliu i dërgon telegram ngushëllimi familjes së policit që vdiq nga koronavirusi

Ministri Veliu i dërgon telegram ngushëllimi familjes së policit që vdiq nga koronavirusi

​Vdes personi i parë në Kamenicë nga Covid 19, Kastrati jep detaje

​Vdes personi i parë në Kamenicë nga Covid 19, Kastrati jep detaje

Shorti i Championsit: Kampioni i Kosovës sfidon kampionin e Andorës

Shorti i Championsit: Kampioni i Kosovës sfidon kampionin e Andorës

Nis peticioni kundër paraqitjes së Kosovës si pjesë të Serbisë në Maps

Nis peticioni kundër paraqitjes së Kosovës si pjesë të Serbisë në Maps

VV kritikon qeverinë Hoti për rifillimin e dialogut

VV kritikon qeverinë Hoti për rifillimin e dialogut

MSh prezanton rastet e reja me Covid-19

MSh prezanton rastet e reja me Covid-19

​Rahoveci shënon epopenë e UÇK-së, nderohen dëshmorët dhe martirët

​Rahoveci shënon epopenë e UÇK-së, nderohen dëshmorët dhe martirët

Konfirmohet, dy talentë të ri i bashkohen Kosovës U21

Konfirmohet, dy talentë të ri i bashkohen Kosovës U21

​Vdes edhe një person nga Covid-19

​Vdes edhe një person nga Covid-19

​VV kritika ndaj qeverisë për menaxhimin e situatës me COVID-19

​VV kritika ndaj qeverisë për menaxhimin e situatës me COVID-19

VV: Takimi i Hotit në Bruksel, jo produktiv

VV: Takimi i Hotit në Bruksel, jo produktiv

Tuhina: Secila lojtare ëndërron të përfaqësoj vendin në garat ndërkombëtare

Tuhina: Secila lojtare ëndërron të përfaqësoj vendin në garat ndërkombëtare