Kancelarha gjermane: BE do të jetë e fokusuar në luftën kundër virusit

25.04.2020 14:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kancelarha gjermane: BE do të jetë e fokusuar në luftën kundër virusit

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka thënë të shtunën se presidenca gjermane e Bashkimit Evropian, e cila fillon më 1 korrik, do të jetë e përqendruar në luftën kundër koronavirusit dhe ndikimit të tij social dhe ekonomik.

Përpos kësaj teme, shefja e qeverisë gjermane i përmendi edhe çështjet mjedisore në mesin e prioriteteve, shkruan agjencia “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

“(Presidenca) do të mbizotërohet qartazi nga çështja e luftimit të pandemisë dhe pasojave të saj”, tha kancelarja Merkel gjatë fjalimit të transmetuar me video, duke shtuar se përderisa nuk ekziston ndonjë vaksinë, virusi do ta mbizotërojë jetën në Evropë.

Ajo gjithashtu tha se Gjermania do ta promovojë idenë e një sistemi shëndetësor efektiv në Evropë për të gjitha vendet anëtare si dhe shkallë minimale të taksave e sistem të përbashkët për emetimin e gazrave të karbonit nga anijet dhe aeroplanët.

Kabineti gjerman do të mbajë një mbledhje të veçantë të mërkurën e ardhshme për të diskutuar për agjendën e presidencës gjermane të BE-së. Në këtë mbledhje do të marrë pjesë edhe Jeppe Tranholm-Mikkelsen, sekretar i përgjithshëm i Këshillit Evropian.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit