Kamerat filmojnë momentin kur ajsbergu me madhësi të Manhattanit shkëputet në Grenlandë, 10 miliardë tonë akull lundron drejt oqeanit (Video)

10.07.2018 22:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kamerat filmojnë momentin kur ajsbergu me madhësi të Manhattanit shkëputet në Grenlandë, 10 miliardë tonë akull lundron drejt oqeanit (Video)

Shkencëtarët kanë filmuar momenti kur një ajsberg gjigant i gjatë rreth 6 kilometra shkëputet në Grenlandë.

E gjithë ndodhi gjatë muajit të kaluar, kurse kamerat e vendosura kanë filmuar momentin kur thyhet ajsbergu që peshon 10 miliardë tonë dhe fillon të “lundron” drejt oqeanit, transmeton Telegrafi.

Ajsbergut me madhësi të Manhattan i janë dashur gjysmë ore që të ndahet, fillimisht u ndanë copëza të vogla të akullit, dhe më pas pjesa e trashë doli mbi sipërfaqe të ujit. Me një fjalë 10 miliardë tonë akull kanë përfunduar në ujë.

Edhe pse tingëllon si diçka e frikshme, marrë parasysh se kjo sasi është vetëm tre për qind e akullit Grenlanda e humb në vit. Shkencëtarët kanë bërë të ditur se shkëputja e ajsbergëve ndikon në shtimin e sasisë së ujit në det. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kamerat filmojnë momentin kur ajsbergu me madhësi të Manhattanit shkëputet në Grenlandë, 10 miliardë tonë akull lundron drejt oqeanit (Video)

Kamerat filmojnë momentin kur ajsbergu me madhësi të Manhattanit shkëputet në Grenlandë, 10 miliardë tonë akull lundron drejt oqeanit (Video)

Shkëndija nëpërkëmb TNS-në, me një këmbë në raundin tjetër

Shkëndija nëpërkëmb TNS-në, me një këmbë në raundin tjetër

Shikoni sa seksi duket Anxhela Martini kur drekon!

Shikoni sa seksi duket Anxhela Martini kur drekon!

Apple publikoi iOS 11.4.1 dhe bllokon “aksesin” e policisë në iPhone-t tanë

Apple publikoi iOS 11.4.1 dhe bllokon “aksesin” e policisë në iPhone-t tanë

Shkëndija ka shënuar ndaj TNS në Ligën e Kampionëve

Shkëndija ka shënuar ndaj TNS në Ligën e Kampionëve

Aktori i njohur së shpejti baba, tregon gjininë e fëmijës!

Aktori i njohur së shpejti baba, tregon gjininë e fëmijës!

Nuhatni njërën ndër këto pesë gjëra dhe menjëherë do të mësoni a ju kërcënon sëmundja e rrezikshme

Nuhatni njërën ndër këto pesë gjëra dhe menjëherë do të mësoni a ju kërcënon sëmundja e rrezikshme

Juventusi e zyrtarizon Cristiano Ronaldon – ai është blerë 100 milionë euro dhe do të paguhen për dy vite

Juventusi e zyrtarizon Cristiano Ronaldon – ai është blerë 100 milionë euro dhe do të paguhen për dy vite

Hëngri 50 speca djegës për 68 sekonda, kinezi fiton monedhë ari 24 karatë

Hëngri 50 speca djegës për 68 sekonda, kinezi fiton monedhë ari 24 karatë

Modelja shqiptare shtatzënë? Ja detaji që e tradhtoi!

Modelja shqiptare shtatzënë? Ja detaji që e tradhtoi!

Mëse gjysma e ICO-ve dështojnë pas katër muajve

Mëse gjysma e ICO-ve dështojnë pas katër muajve

Zyrtare: Real Madridi njofton se e ka shitur Cristiano Ronaldon te Juventusi

Zyrtare: Real Madridi njofton se e ka shitur Cristiano Ronaldon te Juventusi

Blerim Destani, John Travollta dhe Morgan Freeman në të njejtin film Hollywoodian

Blerim Destani, John Travollta dhe Morgan Freeman në të njejtin film Hollywoodian

Mediumet spanjolle dhe italiane: Real Madridi e pranon ofertën e Juventusit për Ronaldon

Mediumet spanjolle dhe italiane: Real Madridi e pranon ofertën e Juventusit për Ronaldon

Vajzë apo djalë? Zbulo se çfarë gjinie është bebi juaj pa shkuar tek mjeku, testi 100 përqind i saktë

Vajzë apo djalë? Zbulo se çfarë gjinie është bebi juaj pa shkuar tek mjeku, testi 100 përqind i saktë

Ky aplikacion lexon në Wikipedia për t’ju mësuar informacione rreth qyteteve ku po lëvizni

Ky aplikacion lexon në Wikipedia për t’ju mësuar informacione rreth qyteteve ku po lëvizni