Kam arritë marrëveshje me nji agjencion anglez për rekrutimin e anëtarëve të agjencioneve tona për luftimin e korrupcionit (video)

30.12.2016 22:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kam arritë marrëveshje me nji agjencion anglez për rekrutimin e anëtarëve të agjencioneve tona për luftimin e korrupcionit (video)

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, ka thanë se korrupcioni në rend të parë si fenomen asht i shprehun në shoqnitë të cilat janë në tranzicion, por edhe në shoqnitë e zhvillueme.

“Në realitetin tonë asht prezent dhe asht shumë negativ, për arsye se krijon nji situatë të pabarabartë mbrenda qytetarëve dhe u krijon favore atyne që janë natyrisht ma të fuqishëm”, ka thanë Veseli, tue shtue se asht krymbi i shoqnisë i cili e pengon prosperitetin ekonomik dhe zhvillimin e përgjithshëm të nji vendi dhe forcimin e shtetit ligjor.

Veseli ka shtue se ajo qe duhet me u theksue asht se në të gjitha raportet që ndodhin, pamvarësisht që munden me pasë edhe ekzagjerime të caktueme, janë reale dhe se korrupcioni në realitetin tonë egziston dhe se ai duhet me u evitue për arsye se ka me damtue Kosovën dhe perspektivën tonë nacionale.

Ai ka thanë se janë disa iniciativa që ka ndermarrë si pjesë e Kuvendit, por edhe si kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës.

E simbas tij, si kritika ma të mëdhaja në këtë rrafsh kane qene ato qe ju kane adresue nepotizmit, dhe punësimeve të cilat kanë qenë familjare apo partiake.

“Tash jemi tue e implementue memorandumin që e kam nenshkrue me shtetin anglez, ku asht nji kompani angleze e cila ka me u marrë direkt me procesin e rekrutimit të njerëzve të cilët kanë me marrë pergjegjësi n’agjencione e borde publike, dhe në të njajtën kohë asht marrë iniciativë që lidhet direkt me korrupcionin…për mos me thanë krimin e organizuem, çashtjen e uzurpimeve e shumë të tjera”, ka theksue Veseli.

Veseli këto komente i ka ba në Televizionin Rrokum.

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shqiptari që kaloi 11 vjet burg, aty u bë ‘mik’ me mizën

Shqiptari që kaloi 11 vjet burg, aty u bë ‘mik’ me mizën

Aksident me fatalitet, vdes një i mitur

Aksident me fatalitet, vdes një i mitur

Zhduket një vajzë në Podujevë

Zhduket një vajzë në Podujevë

VV e PDK do ta kundërshtojnë me çdo mjet demokratik mini-Shengenin

VV e PDK do ta kundërshtojnë me çdo mjet demokratik mini-Shengenin

Vjedhje në autobusin Durrës- Prishtinë

Vjedhje në autobusin Durrës- Prishtinë

Tentim vrasje në Prishtinë

Tentim vrasje në Prishtinë

Fëmijët e kalojnë lehtë por mund ta përhapin koronavirusin

Fëmijët e kalojnë lehtë por mund ta përhapin koronavirusin

Rimëkëmbja ekonomike dhe dialogu, sërish temat kryesore në sesionin vjeshtor të Kuvendit

Rimëkëmbja ekonomike dhe dialogu, sërish temat kryesore në sesionin vjeshtor të Kuvendit

Shumë lagje në Prishtinë do të mbesin 12 orë pa rrymë

Shumë lagje në Prishtinë do të mbesin 12 orë pa rrymë

​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

Vijnë konfirmimet, Interi edhe më afër Arturo Vidalit

Vijnë konfirmimet, Interi edhe më afër Arturo Vidalit

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë