Kaliforni, vetëvrasjet po marrin më shumë jetë se coronavirusi

23.05.2020 20:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kaliforni, vetëvrasjet po marrin më shumë jetë se coronavirusi

Doktorët në Kaliforninë Veriore thonë se ka pasur më shumë vdekje nga vetëvrasja sesa nga COVID-19 gjatë krizës pandemike.

“Numrat janë të pashembullt,” thotë doktor Michael DeBoisblanc nga Qendra Mjekësore John Muir në Walnut Creek, California, shkruan Express.co.uk.

Ai foli për ABC News për rritjen e numrit të vdekjeve nga vetëvrasjet, dhe shpjegoi se në katër javët e fundit kanë vrarë veten më shumë se mesatarja e gjithë vitit.

Dr DeBoisblanc tha se ai mendon se autoritetet e Kalifornisë duhet të heqin bllokimin dhe të lejojnë njerëzit të kthehen në aktivitetet e tyre normale, transmeton Telegrafi.

“Personalisht, mendoj se është koha”, tha ai. “Unë mendoj se fillimisht, kjo ishte vendosur në funksion për të rrafshuar kurbën dhe për t’u siguruar që spitalet të kenë burime për t’u kujdesur për pacientët me COVID-19.

“Ne kemi burimet aktuale për ta bërë atë, dhe shëndeti i komunitetit tonë tjetër po vuan”.

Kacey Hansen, një infermiere e qendrës së traumës në Qendrën Mjekësore John Muir, ka shprehur shqetësimin e saj për jo vetëm rritjen e numrit të përpjekjeve të vetëvrasjeve, por edhe kapacitetin e spitalit.

Guvernatori Demokratik Gavin Newsom dha urdhër që vendi i tij të izolohet që nga 19 marsi.

Në një raport të fundit të majit thuhej se në SHBA 75,000 njerëz mund të vdesin jo nga virusi, por ankthi, humbja e vendeve të punës dhe varësia nga alkooli e drogat që lidhen me pandeminë. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


RTK, Kurti dhe Vetëvendosja virtuale

RTK, Kurti dhe Vetëvendosja virtuale

Arkitekti që dëshiron të ndërtojë qytetin me një milionë pemë

Arkitekti që dëshiron të ndërtojë qytetin me një milionë pemë

Forcat armene vrasin një familje pesë anëtarësh azerbajxhanase

Forcat armene vrasin një familje pesë anëtarësh azerbajxhanase

Gashi: Specialja në bashkëpunim me Serbinë po fabrikon provat kundër pjesëtarëve të UÇK-së

Gashi: Specialja në bashkëpunim me Serbinë po fabrikon provat kundër pjesëtarëve të UÇK-së

Sindikalistët me kërkesa ndaj qeverisë për ruajtjen e vendeve të punës

Sindikalistët me kërkesa ndaj qeverisë për ruajtjen e vendeve të punës

13.165 pacientë të shëruar nga Covid-19, 1.641 raste aktive

13.165 pacientë të shëruar nga Covid-19, 1.641 raste aktive

UÇK është margaritar i qytetërimit evropian

UÇK është margaritar i qytetërimit evropian

Trump: Më mundin vetëm nëse ka parregullsi të mëdha

Trump: Më mundin vetëm nëse ka parregullsi të mëdha

Parashikimi i zymtë i OBSH-së për koronavirusin

Parashikimi i zymtë i OBSH-së për koronavirusin

Shqipëria e gatshme të fillojë negocimin e kapitujve të anëtarësimit me BE-në

Shqipëria e gatshme të fillojë negocimin e kapitujve të anëtarësimit me BE-në

Nagavci i reagon Mustafës: Mirë që edhe deklarativisht i hoqët vijat e kuqe për PDK-në

Nagavci i reagon Mustafës: Mirë që edhe deklarativisht i hoqët vijat e kuqe për PDK-në

Operohet infermieri që u ther me thikë në QKUK, kjo është gjendja e tij

Operohet infermieri që u ther me thikë në QKUK, kjo është gjendja e tij

Vuçiq: Trefishohet pro-amerikanizmi te serbët

Vuçiq: Trefishohet pro-amerikanizmi te serbët

Musliu: Amnistimi i veprimeve të EULEX-it, dëftesë e mjerimit politik të Hotit

Musliu: Amnistimi i veprimeve të EULEX-it, dëftesë e mjerimit politik të Hotit

OKB thirrje për ndërprerje të menjëhershme të luftimeve në Tripoli

OKB thirrje për ndërprerje të menjëhershme të luftimeve në Tripoli

​Gjykata Speciale: Nasim Haradinaj akuzohet për pengim të drejtësisë dhe frikësim të dëshmitarëve

​Gjykata Speciale: Nasim Haradinaj akuzohet për pengim të drejtësisë dhe frikësim të dëshmitarëve