Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

06.03.2019 17:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli në seancën për nder të Epopesë së UÇK-së, Veseli ka shprehur mirënjohje për të gjithë të rënët në luftën e fundit në Kosovë dhe për familjen Jashari.

Veseli gjatë fjalimit ka thënë se është koha që të heqin dilema dhe pikëpyetjet për të ardhmen e partneritetit me SHBA-të.

“Miqësia jonë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, aleanca jonë me botën perëndimore, janë vlera të shenjta të kombit tonë. Prandaj, janë të paprekshme, të pacenueshme. Janë të përgjithmonshme”, ka thënë Veseli.

Një pjesë të madhe të fjalimit të tij, Veseli foli për raportet me SHBA’në.

”Lirinë e kemi arritur me vendosmëri dhe me mençuri. Ishim të patundur në luftë me armikun dhe partnerë me ata që na u ndodhën pranë – miqtë e lirisë sonë – NATO-n, ne krye me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, është shprehur Veseli.

Tutja ai ka thënë se së fundmi ka dilema për këtë partneritet, e Veseli thotë se këto dilema duhet të jenë të pakuptimta.

“Kohëve të fundit, jemi dëshmitarë se janë hapur dilema e janë shtruar pikëpyetje për të ardhmen e këtij partneriteti. sot, është dita t’i heqim këto dilema dhe t’i bëjmë të pakuptimta këto pikëpyetje”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”

Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë  sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë