Ka ushqime që nuk u kalon afati, mësoni cilat janë

04.11.2018 12:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ka ushqime që nuk u kalon afati, mësoni cilat janë

Më poshtë ju sjell listën e këtyre ushqimeve, për të cilat ekspertët thonë se asnjëherë nuk iu skadon afati.

Orizi

Temperatura më e mirë për të ruajtur orizin është në 4.5 ° C ose më pak. Orizi është mirë të ruhet në enë plastike për ushqime (PETE) ose në kavanoza qelqi. Siç tregon një studim , në këto kushte, orizi mund të ruhet deri në  30 vjet dhe nuk do të humbasë aromën ose vlerën ushqyese.

Qumështi pluhur

Qumështi i pluhur që përpunohet në përputhje me të gjitha standardet e duhura shëndetësore mund të ruhet për një kohë të gjatë pa humbur vlerën e saj ushqyese – për aq kohë sa ruhet në një enë hermetike.

Salca e sojës

Salcë soje mund të ruhet në mënyrë të sigurt për të paktën 3 vjet edhe në qoftë se shishja është e hapur. Salca sojës duhet të ruhet në një enë hermetike nuk mund të jetë  shumë më e gjatë , por varet nga kushtet si lloji i salcës së sojeve, mënyra e përpunimit, cilësia e tij dhe temperatura e ruajtjes.

Për shembull, salcë soje me cilësi të lartë mund të bëhet vetëm përmes fermentimit natyror, një proces që zakonisht merr diku nga disa muaj deri në dy vjet. Vetëm ky lloj soje mund të zgjasë më shumë se tre vjet. Kjo është arsyeja pse ju duhet të keni kujdes nga disa marka që shtojnë kimikate për të përshpejtuar procesin e fermentimit.

Kripa

Kripë është në të vërtetë një mineral, jo një produkt, prandaj është e pamundur që ajo të prishet. Natyrisht, minerali mund të thithë shpejt ujin, duke u kthyer në një shkëmb të madh me kalimin e kohës. Por në fund të fundit, kripa gjithmonë mbetet vetëm, kripë.

Megjithatë, mos harroni se kripë iodizuar zgjat vetëm rreth një vit . Gjatë kësaj periudhe, jodi zakonisht avullohet dhe kripërat e humbin cilësinë e dobishme, edhe pse ju mund ta përdorni atë si kripë të zakonshme të tryezës.

Pijet e forta alkoolike

Pijet alkolike si vodka, uiski, rumi dhe konjaku nuk kanë një datë të skadimit, por është e rëndësishme t’i ruani ato në një vend të freskët të errët në shishe të mbyllura siç duhet.

Uthulla

Uthulla e bardhë është një tjetër produkt pa një afat të skadimit , por ju duhet të jeni të sigurt për ta ruajtur atë në kushte të përshtatshme. Nëse doni të mbani uthull për një kohë të gjatë, mënyra më e mirë për të ruajtur është në shishen origjinale të tij hermetik në një vend të ftohtë dhe të errët larg burimeve të nxehtësisë.

Sheqeri

Si kripa, sheqeri zgjat për një kohë të pacaktuar kohë të gjatë , veçanërisht në qoftë se ju ruani atë në një enë hermetike. Por edhe nëse sheqeri thith ujë nga ajri dhe kthehet në një shkëmb të ngurtë, ai nuk humbet cilësinë e tij.

Nga rruga, sheqer pluhur dhe sheqer kafe gjithashtu mund të ruhen për aq kohë sa sheqeri të përbashkët.

Mjalti

Mjalti është një ushqim me të vërtetë unik në atë që  mund të zgjasë përgjithmonë në sajë të përbërjes kimike që e bën jashtëzakonisht të vështirë për rritjen e baktereve. Për më tepër, nëse blihen kavanoza të mbyllura me mjaltë në to, mund të jeni absolutisht i sigurt se nuk mund të prishin, pasi nuk do të vihet në kontakt me ajrin dhe ujin.

Ndërsa gërmuan një nga piramidat egjiptiane, arkeologët zbuluan disa kavanoza me mjaltë. Mosha mesatare e gjetjes ishte rreth 2.000-3.000 vjet e vjetër . Ishte ende e ngrënshme – arkeologët e shijuan  atë! Disa vjet më vonë, mjalti 5,500 vjeçar u gjet në Gjeorgji.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ka ushqime që nuk u kalon afati, mësoni cilat janë

Ka ushqime që nuk u kalon afati, mësoni cilat janë

Solari: Kishim nevojë për fitore, ishte ndeshje shumë e vështirë

Solari: Kishim nevojë për fitore, ishte ndeshje shumë e vështirë

Pas katër viteve të suksesshme, Krasniqi largohet nga Kedah

Pas katër viteve të suksesshme, Krasniqi largohet nga Kedah

Mosha dyzetvjeçare nuk është fillimi i fundit, por fundi i fillimit…

Mosha dyzetvjeçare nuk është fillimi i fundit, por fundi i fillimit…

Trepça fiton derbin në udhëtim te Bashkimi

Trepça fiton derbin në udhëtim te Bashkimi

Juventusi mposht Cagliarin, gati për derbin ndaj Milanit

Juventusi mposht Cagliarin, gati për derbin ndaj Milanit

Duhet ta lexoni këtë nëse keni gunga në trup

Duhet ta lexoni këtë nëse keni gunga në trup

Barça nuk ndalet, fiton me rikthim ndaj Rayo Vallecanos

Barça nuk ndalet, fiton me rikthim ndaj Rayo Vallecanos

Pëllumbi e pëson keq prej gjyles së topit ceremonial (Video)

Pëllumbi e pëson keq prej gjyles së topit ceremonial (Video)

Juventus 3-1 Cagliari, notat e lojtarëve

Juventus 3-1 Cagliari, notat e lojtarëve

Vallecano 2-3 Barcelona, vlerësimet e futbollistëve

Vallecano 2-3 Barcelona, vlerësimet e futbollistëve

Cikatrikset, vragat, shenjat

Cikatrikset, vragat, shenjat

Federata Evropiane e Xhudos publikon koleksionin më të mirë të performancave të Akil Gjakovës

Federata Evropiane e Xhudos publikon koleksionin më të mirë të performancave të Akil Gjakovës

Pretendon se udhëtoi në kohë, shfaqë lulen e që këputi sipër qiellgërvishtësit në vitin 6,000 (Foto)

Pretendon se udhëtoi në kohë, shfaqë lulen e që këputi sipër qiellgërvishtësit në vitin 6,000 (Foto)

Suarez e arsyeton paraqitjen ndaj Vallecanos me besimin e tepruar brenda skuadrës

Suarez e arsyeton paraqitjen ndaj Vallecanos me besimin e tepruar brenda skuadrës

Mendon se ka vena në këmbë, por ajo çka i zbulon doktori e shokon

Mendon se ka vena në këmbë, por ajo çka i zbulon doktori e shokon