Juve shtyp Dortmundin, Barça kualifikim dhe spektakël

18.03.2015 22:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Juve shtyp Dortmundin, Barça kualifikim dhe spektakël

Te Barcelona vendosi i jashtëzakonshmi Messi, ndërsa te Juventus frymëzimi erdhi nga Tevez..

Barcelona dhe Juventus janë dy skuadrat e fundit cerekfinaliste të Uefa Champions League por me një të përbashkët spektaklin, që u prodhua në të dyja ndeshjet nga këmbët e një argjentinasi. Te Barcelona vendosi i jashtëzakonshmi Messi, ndërsa te Juventus frymëzimi erdhi nga Tevez, që me dy gola e një asist bëri të ndihet prania e rëndë e “Zonjës së Vjetër” në Europë. Sulmuesi i Juventusit me një supergol që në minutën e 3-të i tregoi verdhezinjve se nuk mund të ketë më një tjetër 97-të.

Në fakt Borusia e Dortmundit u ndal vetëm te dekori i tifozerisë, madhështia e të cilit nuk u pasyqrua dhe në fushë, pasi verdhezinjtë nuk patën forcë reagimi pas golit dhe pse detyra për ta nuk është se ndryshonte shumë, pasi i mjaftonte thjesht fitorja. Juventus jo vetëm që kontrolloi lojën në pjesën e parë por gjithashtu i lejoi veten dhe luksin për të gabuar përpara portës, sidomos në fillimin e pjesës së dytë, kur Morata tregoi se kishte “uri” për raste të humbura, përpara se Tevez t’i servirte topin e 2-0 me portën e boshatisur.

Mbrëmja e Tevezit megjithatë nuk do të ishte e plotë, nëse qershinë mbi tortën e kualifikimit nuk do ta vendoste ai, dhe ashtu bëri në të 79-tën.

Signal Iduna Park u ngrit i tëri në këmbë për të përshëndetur argjentinasin, që ishte “pasuria” e vërtetë e Juventusit në këtë sfidë. Barcelona gjithashtu haqpi dyert e cerekfinaleve me një tjetër fitore këtë herë ndaj Cityt, dhe pse minimale. Nën vështrimin e Guardiolës, katalanasit gjetën lojën e ditëve më të mira por dhe magjitë e Messit, që në pjesën e parë ishte i papërmbajtshëm në “Camp Nou” përballë një Man.City që dhe pse duhet të kërkonte përmbysjen kishte zgjedhur të luante me vetëm një sulmues. Shtyllat e Neymar dhe Suarezit në pjesën e parë nuk e ndalën vrullin e blaugranave, që epërsinë e morën me një parabël të ëmbël të Rakiticit.

Barcelona gaboi që nuk mbylli ndeshjen duke shpërdoruar shumë përpara portës, pasi në të 78-tën, Man.City pati mundësinë për të ndezur një shpresë për kualifikimin, por Aguero gaboi nga pika e bardhë.

Penalltia mund të kishte ndryshuar fatin e ndeshjes, por në fakt dhe shpresa do të ishte e tepërt për Cityn pas këtyre 180 minutave, ku në shumë pak raste tregoi se është kampionia e Anglisë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

Përplaset helikopteri, vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant

Përplaset helikopteri, vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Momentet më pikante të Superligës në foto

Momentet më pikante të Superligës në foto

Manajn transferohet në Barcelonë

Manajn transferohet në Barcelonë

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”