Juncker: Ushtria e përbashkët e BE-së, dërgon sinjal te Rusia

08.03.2015 20:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Juncker: Ushtria e përbashkët e BE-së, dërgon sinjal te Rusia

Bashkimit Evropain i duhet ushtria e tij për tu ballafaquar me Rusinë dhe me kërcënimet e tjera, ka thënë presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker.

Duke argumentuar se NATO-ja nuk mjafton, meqë të gjithë anëtarët e aleancës mbrojtëse transatlantike nuk janë në BE, Juncker tha se ushtria e përbashkët e BE-së, po ashtu, do të dërgonte sinjale të rëndësishme në gjithë botën.

“Ushtria e përbashkët e BE-së do t’i tregonte botës se kurrë më nuk do të ketë luftë ndërmjet vendeve të BE-së”, i tha Juncker gazetës gjermane, Welt am Sontag, dhe ka shtuar se “një ushtri e tillë, po ashtu, do të ndihmonte për formimin e politikave të përbashkëta të jashtme dhe të sigurisë dhe do të mundësonte që Evropa të marrë përgjegjësi në gjithë botën”.

Mëtutje, ai ka theksuar se “ushtria e përbashkët evropiane do të dërgonte mesazh të qartë te Rusia, se ne jemi seriozë në mbrojtjen e vlerave tona evropiane”.

Siç raporton agjencia Reuters, Britania së bashku me Francën, që janë ndër forcat kryesore ushtarake në NATO, kanë qenë të kujdesshme në mbështetjen më të fuqishme të rolit ushtarak të BE-së, për shkak të shqetësimeve se kjo mund ta dëmtoj NATO-n. /rel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Në karantinë 140 udhëtarët e një aeroplani në Spanjë, pasi një udhëtar rezultoi se ishte i sëmurë me coronavirus

Në karantinë 140 udhëtarët e një aeroplani në Spanjë, pasi një udhëtar rezultoi se ishte i sëmurë me coronavirus

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore  për shkak të Covid-19

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore për shkak të Covid-19

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në SHBA, Policia arreston gazetarin e CNN gjatë transmetimit ‘live’

Në SHBA, Policia arreston gazetarin e CNN gjatë transmetimit ‘live’

Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Tensione dhe përleshje në SHBA

Tensione dhe përleshje në SHBA

Është duke përgatitur një rregullore Trump për rrjetet sociale

Është duke përgatitur një rregullore Trump për rrjetet sociale

Burri mbyt gruan e tij

Burri mbyt gruan e tij

​Gentiloni: Një mundësi të madhe i ofroi BE Italisë

​Gentiloni: Një mundësi të madhe i ofroi BE Italisë

Levitt, fituesi i Nobelit për kimi: S’ka shpëtuar asnjë jetë deri më tash karantina

Levitt, fituesi i Nobelit për kimi: S’ka shpëtuar asnjë jetë deri më tash karantina