Juncker: Pa zgjidhjen e mosmarrëveshjes, as Kosova e as Serbia s’kanë vend në BE

12.06.2019 00:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Juncker: Pa zgjidhjen e mosmarrëveshjes, as Kosova e as Serbia s’kanë vend në BE

Presidenti i Komisioni Evropian (në largim), Jean-Claude Juncker, ka paralajmëruar se pa zgjidhjen e mosmarrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, asnjëra palë nuk do të ketë mundësinë të hyjë në Bashkimin Evropian.

“Gjithmonë kam qenë për dialog mes Serbisë dhe Kosovës. Nuk jam i kënaqur pse ai proces nuk po shkon në rrugën e duhur”, ka thënë Juncker në konferencën me gazetarë pas takimit me kryeministrin shqiptar, Edi Rama në Bruksel.

Ai u bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit të kenë më shumë mirëkuptim për pozicionet e palës tjetër, transmeton agjencia serbe e lajmeve “Tanjug”.

“Nëse mosmarrëveshja mes Serbisë dhe Kosovës nuk zgjidhet, asnjëra nuk do të ketë mundësinë për të qenë anëtare e BE-së. Nuk dëshirojmë të sjellim jostabilitet në BE, por dëshirojmë të përcjellim stabilitet në ato shtete apo si i quani ju”, përfundoi Juncker, transmeton Koha.net.

Në po të njëjtën konferencë, Rama tha se “ëndërroj për diçka më të madhe, por ajo s’është Shqipëria e madhe, por Bashkimi i madh Evropian me serbë, maqedonas e shqiptarë në të”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mosllogaritja e duhur e TVSh-së kthen në rivlerësim tenderin për citostatik

Mosllogaritja e duhur e TVSh-së kthen në rivlerësim tenderin për citostatik

KFOR-i është i gatshëm për çdo lloj aksioni

KFOR-i është i gatshëm për çdo lloj aksioni

Haziri porosit Thaçin: Mos bëni kalkulime të fshehta se e thelloni krizën

Haziri porosit Thaçin: Mos bëni kalkulime të fshehta se e thelloni krizën

Serwer: Ndryshimi i Qeverisë e vonon çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

Serwer: Ndryshimi i Qeverisë e vonon çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

Bilanci i Haradinajt: taksa e ushtria, përplasja me të gjithë dhe paga 3000 euro

Bilanci i Haradinajt: taksa e ushtria, përplasja me të gjithë dhe paga 3000 euro

Molliqaj thotë se Haradinaj është dashur të diskutonte me të gjitha partitë para dorëheqjes

Molliqaj thotë se Haradinaj është dashur të diskutonte me të gjitha partitë para dorëheqjes

Zgjedhjet e parakohshme pas dorëheqjes së Haradinajt, nuk janë të domosdoshme

Zgjedhjet e parakohshme pas dorëheqjes së Haradinajt, nuk janë të domosdoshme

Trajkoviq: Çka kalkuloi Veseli dhe pse dha dorëheqje Haradinaj për të shkuar në Hagë?

Trajkoviq: Çka kalkuloi Veseli dhe pse dha dorëheqje Haradinaj për të shkuar në Hagë?

Veseli pas dorëheqjes së Haradinajt: Do të ndërmarrim hapa në shërbim të Kosovës dhe qytetarëve

Veseli pas dorëheqjes së Haradinajt: Do të ndërmarrim hapa në shërbim të Kosovës dhe qytetarëve

Berisha: Sa herë duhet me dëshmu se Ramushi është i pafajshëm?

Berisha: Sa herë duhet me dëshmu se Ramushi është i pafajshëm?

Çitaku pas dorëheqjes së Haradinajt: Kjo nuk është drejtësi

Çitaku pas dorëheqjes së Haradinajt: Kjo nuk është drejtësi

Haradinaj emocionohet gjatë fjalimit para mediave, nuk mund ti përmbajë lotët

Haradinaj emocionohet gjatë fjalimit para mediave, nuk mund ti përmbajë lotët

Haradinaj nuk e di nëse ndonjë lider tjetër është ftuar nga Haga

Haradinaj nuk e di nëse ndonjë lider tjetër është ftuar nga Haga

Haradinaj jep dorëhqeje, shkak ftesa e Gjykatës Speciale

Haradinaj jep dorëhqeje, shkak ftesa e Gjykatës Speciale

Ministri Bytyqi i jep fund zgjedhjes së drejtorëve politik në shkolla

Ministri Bytyqi i jep fund zgjedhjes së drejtorëve politik në shkolla

Hetohen të dyshuarit për spiunazh për Serbinë

Hetohen të dyshuarit për spiunazh për Serbinë