Ju shqetësojnë dhe ju bëjnë nervoze zhurmat e vogla dhe të vazhdueshme? Ja nga çfarë vuani

08.04.2018 23:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ju shqetësojnë dhe ju bëjnë nervoze zhurmat e vogla dhe të vazhdueshme? Ja nga çfarë vuani

Mosphonia mund të ndikojë keq në jetën tuaj sociale, në rastet kur është e theksuar personi që vuan mund të dojë të qëndrojë vetëm në dhomë, të hajë vetëm apo edhe të veprojë në atë mënyrë që e ndjen, duke sulmuar personin që shkakton zhurmën.

Ajo shfaqet rreth moshës 9-13 vjeç, zakonisht te vajzat.

Nuk është një problem që ka të bëjë me veshët, por është diçka që ka të bëjë me psikologjinë dhe lidhet mënyrën se si zhurma ndikon në tru dhe se si trupi reagon.

Ka disa mënyra se si misphonia mund të trajtohet duke filluar nga rregullimi i stilit të jetesës, reduktimi i stresit, praktikimi i sportit, gjumi i mjaftueshëm, përdorimi i tapave të veshëve për të shmangur dëgjimin e zhurmave, e deri te klinikat që merren me trajtimin e pacientëve që kanë këtë problem.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


“Rruga më e bukur në botë”, vozitja nëpër të kërkon trimëri (Foto/Video)

“Rruga më e bukur në botë”, vozitja nëpër të kërkon trimëri (Foto/Video)

Hajdutët vjedhin një makinë Tesla duke hakuar çelësin

Hajdutët vjedhin një makinë Tesla duke hakuar çelësin

Liverpoli do të takohet me Crvena Zvezdën, Shaqiri: E di që do të vërshëllehem, por sporti nuk duhet të politizohet

Liverpoli do të takohet me Crvena Zvezdën, Shaqiri: E di që do të vërshëllehem, por sporti nuk duhet të politizohet

Reali interesohet për Ibran

Reali interesohet për Ibran

Instagram, i dëmshëm për shëndetin mendor thonë ekspertët

Instagram, i dëmshëm për shëndetin mendor thonë ekspertët

Mungesa e ushtrimeve fizike është më e dëmshme sesa pirja e duhanit, diabeti dhe sëmundjet e zemrës

Mungesa e ushtrimeve fizike është më e dëmshme sesa pirja e duhanit, diabeti dhe sëmundjet e zemrës

Modric i dërgon fanellën e Realit dhuratë Kadri Veselit

Modric i dërgon fanellën e Realit dhuratë Kadri Veselit

Një robot i bërë në shtëpi deshifron një kasafortë në 15 minuta

Një robot i bërë në shtëpi deshifron një kasafortë në 15 minuta

Arsenali ndan 60 milionë euro për Underin e Romës

Arsenali ndan 60 milionë euro për Underin e Romës

Studim: 87 për qind e femrave të bardha duan të bëjnë seks me meshkuj me ngjyrë

Studim: 87 për qind e femrave të bardha duan të bëjnë seks me meshkuj me ngjyrë

Tre hakerët shqiptarë që vodhën miliona dollarë: i paqartë fati i Liridon Musliut, Besart Hoxhës dhe Aldo Ymerajt

Tre hakerët shqiptarë që vodhën miliona dollarë: i paqartë fati i Liridon Musliut, Besart Hoxhës dhe Aldo Ymerajt

“Rrugëtim prej Kampioni”: Legjenda e ka merituar këtë

“Rrugëtim prej Kampioni”: Legjenda e ka merituar këtë

eBay akuzon Amazon se është përpjekur ti joshë tregtarët

eBay akuzon Amazon se është përpjekur ti joshë tregtarët

Icardi vesh Milanon me ngjyrat zikaltër, argjentinasi edhe një herë heroi i Interit

Icardi vesh Milanon me ngjyrat zikaltër, argjentinasi edhe një herë heroi i Interit

Shtypja e lartë e gjakut: Ushqimet që duhet shmangur për ta ulur atë

Shtypja e lartë e gjakut: Ushqimet që duhet shmangur për ta ulur atë

Raikkonen shtyn festën e Hamilton, Vettel gabon sërish

Raikkonen shtyn festën e Hamilton, Vettel gabon sërish