Ju mund ta përdorni aspirinën në shumë mënyra befasuese! A e dini këtë?

23.11.2020 22:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ju mund ta përdorni aspirinën në shumë mënyra befasuese! A e dini këtë?

Me dhimbje koke, ethe dhe sëmundje të tjera fizike, ne shpesh përdorim një aspirinë. Lehtëson dhimbjen dhe mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit. Sidoqoftë, ka shumë mënyra të tjera për të përdorur aspirinën.

Aspirina mund të jetë e dobishme, jo vetëm si ilaç, por edhe për detyrat shtëpiake.

Flokët e dëmtuar

A janë flokët të thatë dhe të dëmtuar? Pastaj bëni një maskë ushqyese, duke përzier një aspirinë në një filxhan me ujë të ngrohtë, i cili do t’i lërë flokët tuaj të shkëlqyeshëm dhe të shëndetshëm. Kur aspirina të tretet, shpërndani përzierjen në lëkurën e kokës dhe pjesën tjetër të flokëve. Lëreni të veprojë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni mirë. Nëse vuani nga zbokthi, gjithashtu mund të përzieni dy aspirina të bluara me shampon tuaj. Flokët tuaj do të jenë përsëri në gjendje optimale.

Shkallë sapuni

Kur keni qenë duke notuar në banjë për një kohë, shpesh krijohet një depozitë e bezdisshme sapuni rreth vaskës. Për ta pastruar këtë, thjesht shtoni pesë aspirina në detergjentin tuaj të rregullt. Spërkateni përzierjen në peshore dhe lëreni të qëndrojë për gjysmë ore. Shpëlajeni vaskën me pak ujë të ngrohtë dhe vaska juaj do të shkëlqejë si kurrë më parë!

Lëkura e trazuar

Aspirina ka një efekt antiinflamator dhe mund të ndihmojë në qetësimin e lëkurës. Përzieni 2 deri në 3 aspirina me pak lëng limoni në një gotë. Vendoseni përzierjen në zonat e trazuara të lëkurës dhe lëreni për disa minuta. E rëndësishme: mos e lini këtë përzierje në lëkurën tuaj kur qëndroni në diell.

Njolla djerse

Është shumë e bezdisshme nëse ka njolla kokëfortë djerse në rrobat tuaja. Të dy njollat dhe aroma e djersës nuk janë gjithmonë të lehta për t’u hequr. Ju mund ta bëni këtë duke përzier disa aspirina me ujë të ngrohtë dhe duke e aplikuar atë në njollën e djersës në veshje. Lëreni përzierjen të veprojë për 24 orë dhe më pas lani rrobat sipas udhëzimeve të larjes së prodhuesit. Nuk ka më njolla djerse!

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Morena Taraku reagon ndaj sjelljes së doktorit në Podujevë, ka një kërkesë për Albin Kurtin

Morena Taraku reagon ndaj sjelljes së doktorit në Podujevë, ka një kërkesë për Albin Kurtin

Në muajin e Ramazanit, Don Xhoni ndihmon pesë familje në nevojë

Në muajin e Ramazanit, Don Xhoni ndihmon pesë familje në nevojë

Rita Ora mahnitet me muralin e saj të bërë në ndërtesën e lartë në Ferizaj

Rita Ora mahnitet me muralin e saj të bërë në ndërtesën e lartë në Ferizaj

Rita Ora ekspozon linjat në veshje sportive

Rita Ora ekspozon linjat në veshje sportive

Kurrë nuk është vonë për të nisur kompaninë tuaj

Kurrë nuk është vonë për të nisur kompaninë tuaj

Mbappe ka ndërprerë bisedimet me PSG-në, kërkon largimin në verë

Mbappe ka ndërprerë bisedimet me PSG-në, kërkon largimin në verë

Don Xhoni publikon këngën e re “Maffia”

Don Xhoni publikon këngën e re “Maffia”

Bebe Rexha do të performojë në ngjarjen e njohur “WrestleMania” gjatë fundjavës

Bebe Rexha do të performojë në ngjarjen e njohur “WrestleMania” gjatë fundjavës

Dua Lipa duket e mrekullueshme në promovimin e koleksionit të ri të atleteve “Puma”

Dua Lipa duket e mrekullueshme në promovimin e koleksionit të ri të atleteve “Puma”

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

Apple përmes versionit iOS 14.5 tenton të rregullojë problemin e baterive të iPhone

“Chelsea ende s’ka paraqitur ofertë për Meninon”

“Chelsea ende s’ka paraqitur ofertë për Meninon”

Rita Ora publikon fotografi të Vjosa Osmanit: Urime Presidentja e re e Kosovës

Rita Ora publikon fotografi të Vjosa Osmanit: Urime Presidentja e re e Kosovës

Jasmina dhe Andi më në fund u pajtuan me një puthje

Jasmina dhe Andi më në fund u pajtuan me një puthje

Tmerr nga India/ Vajza 16-vjeçare lidhet me përdhunuesin dhe turpërohen në mes të fshatit (Video)

Tmerr nga India/ Vajza 16-vjeçare lidhet me përdhunuesin dhe turpërohen në mes të fshatit (Video)

Enrique: Më pëlqeu si luajti Kosova ishte shumë agresive, ju respektojmë shumë

Enrique: Më pëlqeu si luajti Kosova ishte shumë agresive, ju respektojmë shumë