“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

05.03.2019 21:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Për shumë njerëz të ndryshosh germat dhe numra për të krijuar variacione të ndryshme mund të rezultojë në një fjalëkalim të fuqishëm.

Disa prej jush mund të thonë se diçka e komplikuar si “ji32k7au4a83” do të ishte fjalëkalim i mrekullueshëm. Por sipas të dhënave të sajtit Have i Been Pwned, tregon se është krejtësisht e kundërta.

Përgjigjen e dha një postim në rrjetin social Twitter pse diçka kaq e komplikuar është e lehtë për tu gjetur.

Have i Been Pwned është një sajt i cili është startuar nga hulumtuesi i sigurisë kibernetike Troy Hunt për të ndihmuar njerëzit të mësojnë nëse e-mail-et dhe të dhënat e tyre personale janë hakuar.

Një shërbim që ofron është ai i kontrollit të fjalëkalimeve ku ju mund të kontrolloni nëse fjalëkalimi juaj është zbuluar në sulme kibernetike.

Në këtë rast, fjalëkalimi “ji32k7au4a83″ është zbuluar në 141 thyerje sigurie në HIBP. Disa prej ndjekësve gjetën shpejtë mendësinë që fshihet pas fjalëkalimit. Shpjegimi vjen nga transliterimi i gjuhës Kineze Mandarin që përkthehet në Anglisht si “my password” – fjalëkalimi im.

Përkthimi është i tillë:

ji3 -> 我 -> M

2K7 -> 的 -> Y

au4 -> 密 -> PASS

a83 -> 碼 -> WORD

Cili është mësimi që nxjerrim? Së pari mjafton të kontrolloni nëse fjalëkalimi juaj është zbuluar në databazën e HIPB dhe për tu siguruar se një kombinim i rastësishëm nuk është edhe aq i rastësishëm. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Befason tenisti i famshëm: Bëj seks çdo javë me tifozet mia

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/  Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Përdhunoi shqiptaren për 48 orë/ Arrestohet ‘dragoi i Kavos’, rezistencë me armë ndaj policisë

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Federata Franceze vendos: Ligue 1 nis më 22 gusht

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Nxënësi i klasës së parë në Fushë Kosovë, i dedikon mësueses një video emocionuese

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren

Hekurani me një projekt shumë të veçantë, sjell duetin me vajzën e tij Tiaren