Jevtiq thotë se Lista Serbe s’do të jetë pengesë për krijimin e Qeverisë

12.12.2019 17:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jevtiq thotë se Lista Serbe s’do të jetë pengesë për krijimin e Qeverisë

Ministri në detyrë për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jevtiq, ka deklaruar se Lista Serbe nuk do të jetë pengesë për krijimin e institucioneve të reja.

“Lista Serbe nuk do të jetë pengesë për formimin e Qeverisë së Kosovës”, kështu ka deklaruar sot ministri në detyrë për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtiq,transmeton syri.net.

Në një takim lamtumirës me ambasadorin italian në Kosovë Pierre Cristoforo Sardi, Jevtiq ka thënë po ashtu se, kërkesa minimale e serbëve është që të mos ket diskriminim ndaj popullit serb në Kosovë dhe përfaqësuesve politik.

Sipas njoftimit, Jevtiq gjatë takimit me ambasadorin Sardi, kanë diskutuar edhe për situatën aktuale politike në Kosovë dhe pozicionin e Listës Serbe kur bëhet fjalë për formimin e një Qeverie të re të Kosovës.

Në përfundim të takimit, u konkludua se kishte ende shumë sfida në Kosovë në të ardhmen dhe se ishte detyrë e të gjithëve që të kontribuojnë në zgjidhjen pozitive të problemeve në interes të të gjithë qytetarëve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pejë, vdes një 67 vjeçar i prekur me Covid-19

Pejë, vdes një 67 vjeçar i prekur me Covid-19

Aksident tragjik në Tetovë: Një i vdekur dhe tre të lënduar

Aksident tragjik në Tetovë: Një i vdekur dhe tre të lënduar

Koronavirusi shpërthen në Spanjë

Koronavirusi shpërthen në Spanjë

​OBSH: 260 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

​OBSH: 260 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Haradinaj para një viti dha dorëheqje nga posti i kryeministrit

Haradinaj para një viti dha dorëheqje nga posti i kryeministrit

Mesatarisht nga një i vdekur në ditë në Kosovë nga koronavirusi

Mesatarisht nga një i vdekur në ditë në Kosovë nga koronavirusi

​22 vjet nga masakra e Rahovecit

​22 vjet nga masakra e Rahovecit

Kjo rrugë në kryeqytetit mbyllet sot për qarkullim

Kjo rrugë në kryeqytetit mbyllet sot për qarkullim

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Apeli i IKSHPK-së: Mbani maskat dhe distancën fizike

Apeli i IKSHPK-së: Mbani maskat dhe distancën fizike

​Sot Ditë Zie në Gjilan

​Sot Ditë Zie në Gjilan

​5.617 raste me Covid-19 në Kosovë, 2.676 janë aktive

​5.617 raste me Covid-19 në Kosovë, 2.676 janë aktive

Mjekët të lodhur nga Covid-19: Edhe ne jemi fëmijë e nëna të dikujt

Mjekët të lodhur nga Covid-19: Edhe ne jemi fëmijë e nëna të dikujt

OBSH nuk ndan fonde në bazë të numrit të vdekjeve nga Covid-19

OBSH nuk ndan fonde në bazë të numrit të vdekjeve nga Covid-19

Tiranë: Këshilli Politik pritet të rimblidhet në fillim të javës

Tiranë: Këshilli Politik pritet të rimblidhet në fillim të javës

E diela, ditë zie në Gjilan

E diela, ditë zie në Gjilan