“Jetimat e Ballkanit” dhe Komuna e Skenderajt ndërtojnë edhe pesë shtëpi për familjet në nevojë

02.06.2019 16:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Jetimat e Ballkanit” dhe Komuna e Skenderajt ndërtojnë edhe pesë shtëpi për familjet në nevojë

Kryetari i Komunës së Skenderajt,Bekim Jashari së bashku me humanistin Halil Kastratin nga Shoqata “Jetimat e Ballkanit” si dhe drejtorin për Kulturë, Rini dhe Sport, Ramiz Shala, si kryetar i komisionit komunal për përzgjedhjen e familjeve, kanë vizituar sot 5 familjet në komunën e Skenderajt, të cilat jetojnë në kushte tejet të vështira, për t’ua kumtuar lajmin për fillimin e ndërtimit të shtëpive të reja.

Jashari pas vizitave tek secila familje, përmes një postimi në Facebook ka thënë se ato jetojnë në kushte shumë të vështira të banimit dhe është tepër e rëndë për t’u ballafaquar me atë çfarë kanë parë tek ato famljet.

Postimi i plotë:

Dita nis me vizita tek familjet që, megjithëse shumë miqësore, jetojnë në kushte shumë të vështira të banimit dhe është tepër e rëndë për t’u ballafaquar me atë çfarë pamë e gjetëm.

Megjithatë, dërguam lajme të mira tek Selman Azemi nga Açareva, Hatiqe Hoti nga Turiqeci, Halim Smakaj nga Kllodernica, Skender Kajtazi nga Vitaku dhe i riu Shkelzen Xheloshi nga Qubreli, që për rastësi me lajmin e mirë, datëlindja e tij e 11-të, po shënohet me lajmin për fillimin e ndërtimit të shtëpisë edhe për familjen e tij.

Bashkërisht me humanistin Halil Kastrati nga Shoqata “Jetimat e Ballkanit”, ishim për vizitë tek secila këto 5 familje, për t’i njoftuar për një jetë të re që do të fillojë shumë shpejt.

Për dijeninë e të gjithëve, këto familje absolutisht meritore për shtëpi të reja, janë përzgjedhur nga komisioni i Komunës, ndërkaq financimi i projektit do të bëhet nga buxheti i Komunës dhe “Jetimat e Ballkanit”.

Përveç këtyre 5 shtëpive, janë edhe 20 të tjera që do të ndërtohen, në bazë të marrëveshjes që kemi ne si Komunë me Shoqatën “Jetimat e Ballkanit”.

Faleminderit, humanistit Halil Kastrati dhe të gjithë donatorëve zemërmirë

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Jetimat e Ballkanit” dhe Komuna e Skenderajt ndërtojnë edhe pesë shtëpi për familjet në nevojë

“Jetimat e Ballkanit” dhe Komuna e Skenderajt ndërtojnë edhe pesë shtëpi për familjet në nevojë

Thaçi zbrapset nga Amerika, brenda tre dite ndryshon qëndrim për Asociacionin

Thaçi zbrapset nga Amerika, brenda tre dite ndryshon qëndrim për Asociacionin

Paraburgim për dy persona, keqpërdorën detyrën zyrtare

Paraburgim për dy persona, keqpërdorën detyrën zyrtare

Shkup: Pritjet për hapjen e negociatave me BE-në

Shkup: Pritjet për hapjen e negociatave me BE-në

“Emigrantët po vdesin në Bosnje”, paralajmërimi i Kryqit të Kuq

“Emigrantët po vdesin në Bosnje”, paralajmërimi i Kryqit të Kuq

Hoxha nga Mitrovica që zbuloi 42 varre në vitin 1999, por kurrë nuk iu dha mundësia të dëshmojë

Hoxha nga Mitrovica që zbuloi 42 varre në vitin 1999, por kurrë nuk iu dha mundësia të dëshmojë

Pejë: Policia i gjen rreth një kilogram drogë në veturë – arrestohet 22 vjeçari

Pejë: Policia i gjen rreth një kilogram drogë në veturë – arrestohet 22 vjeçari

Taksa 100 për qind, industria prodhuese shënon rritje të lehtë

Taksa 100 për qind, industria prodhuese shënon rritje të lehtë

Politikanë të Serbisë: Shkojmë kur të duam në Kosovë, aq na bën ndalesa e Haradinajt

Politikanë të Serbisë: Shkojmë kur të duam në Kosovë, aq na bën ndalesa e Haradinajt

Shteti i fajdeve

Shteti i fajdeve

Miftaraj: Sistemi i drejtësisë me mosveprim po i promovon fajdetë

Miftaraj: Sistemi i drejtësisë me mosveprim po i promovon fajdetë

Shaqiri, shqiptari i parë që dy herë “pushton” Evropën

Shaqiri, shqiptari i parë që dy herë “pushton” Evropën

Serbia akuzon BE-në:Kosova nuk po respekton Marrëveshjen e Brukselit

Serbia akuzon BE-në:Kosova nuk po respekton Marrëveshjen e Brukselit

Mbyllet pjesa e parë me epërsi të Liverpoolit

Mbyllet pjesa e parë me epërsi të Liverpoolit

Ambientalistët e mirëpresin vendimin e MI-së për të matur sa gaz lirojnë veturat në Kosovë

Ambientalistët e mirëpresin vendimin e MI-së për të matur sa gaz lirojnë veturat në Kosovë

Parregullsitë në kontratat e ministrisë së Mbrojtjes që ia vështirësuan ushtrimet FSK-së

Parregullsitë në kontratat e ministrisë së Mbrojtjes që ia vështirësuan ushtrimet FSK-së