Jeta dixhitale e prindërve pasi fëmijët flenë

19.04.2019 07:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jeta dixhitale e prindërve pasi fëmijët flenë

Sapo fëmijët të flenë, shumica e prindërve ulen për tu relaksuar dhe disa prej tyre madje përdorin pajisjet elektronike. Pjesa më e madhe e prindërve shohin televizor ose filma sipas një ankete realizuar nga Universiteti Brigham në Shtetet e Bashkuara.

Nënat për tendencë ti përdorin pjesën e kohës kur fëmijët flenë për të komunikuar me të tjerët, përdorur median social apo biseduar në telefon më shumës sesa baballarët.

Internet

Megjithatë të dy, nënat dhe baballarët kanë për tendencë të luajnë njëlloj video lojëra. Të gjitha aktivitetet dixhitale të prindërit angazhohen janë një mundësi e artë për reklamues që duan të arrijnë këto pjesë demografike.

Sipas një tjetër ankete kryer nga The Harris Poll dhe OpenX, 58% e baballarëve dhe 57% e nënave përdorin smartfonët për të hyrë në median sociale kur bien të flenë.

33% e nënave luajnë lojëra ndërsa 31% e bashkëshortëve të tyre. Megjithatë ata i përdorin edhe për blerje ku 46% e prindërve të anketuar kryejnë blerje online kur bien të flenë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apple iPad do të ketë sistemin e tij operativ

Apple iPad do të ketë sistemin e tij operativ

Gjykata suedeze refuzon kërkesën për burgosjen e Assange

Gjykata suedeze refuzon kërkesën për burgosjen e Assange

Pas gjashtë vitesh pritje Apple sjell modelet e reja Mac Pro dhe kushtojnë një pasuri

Pas gjashtë vitesh pritje Apple sjell modelet e reja Mac Pro dhe kushtojnë një pasuri

iOS 13 sjell ndërfaqen e errët “Dark Mode”

iOS 13 sjell ndërfaqen e errët “Dark Mode”

Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

Loja gjëegjëzë e cila joshi miliona njerëz mbush 35 vite

Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Njihuni me telefonin e parë në botë me ekran të plotë pa “notch”

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Grupi Ballkanas i telekomunikacionit pas SBB dhe Telemach bën blerje të madhe në Kroaci

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

Huawei redukton prodhimin e smartfonëve

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

AMD dhe Samsung bashkëpunojnë për të sjellë teknologjinë grafike Radeon tek smartfonët

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Rritet ndjeshëm interneti në shtëpi, katër operatorë dominojnë tregun

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Del në shitje televizori i parë 8K me çmim marramendës

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Xiaomi i përgjigjet telefonit me kamër nën ekran të Oppo

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Nuk ndalet rënia e numrit të përdoruesve të shërbimeve celulare në Shqipëri

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ylli i YouTube merr atë që meriton pasi u tall me një të pastrehë

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Ca përdorues të Windows 10-ës nuk ka për të pëlqyer veprimin e fundit të Microsoft

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung

Huawei konsolidon pozitat si prodhuesi i dytë më i madh në botë pas Samsung