Jeta dhe vepra heroike, e dëshmorit Asllan ( Salih ) Nikçi

21.04.2015 18:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jeta dhe vepra heroike, e dëshmorit Asllan ( Salih ) Nikçi

Mangji GASHI

Kosovë trime, je kala nder shekuj, mbi te gjitha je simbol i qëndresës. Nder stuhi e shtrëngata, ti përherë qëndrove e hekurt. Ti o Kosova ime ishe, dhe mbetesh e pushkës dhe e besës. Dëshmorët kanë vetëm një emër. Ata kanë vetëm një kryefjalë. Liri, diell që rrezon dritë, ata janë të gjallë

Shpesh herë kemi pasur rastin për të lexuar – dëgjuar, për jetën dhe veprën heroike të shumë dëshmorëve tanë. Vendi ynë pat shumë trima, të cilët që nga fëmijëria asnjëherë nuk u pajtuan, me regjimin e egër të pushtetarëve Serb. Njëri prej këtyre burrave që ishin rritur me urrejte të madhe ndaj Serbit ishte edhe dëshmori Asllan Salih Nikçi

Asllan Nikçi u lind në fshatin Shtupeq të madh në Rugovë të Pejës, më 19 Korrik të vitit 1976. Ai shkollën fillore  e kreu në Rugovë, kurse atë të mesmen në Pejën e bukur të “Haxhi Zekës”. Në atë botë Asllani ishte njëri nga nxënësit më të dalluar të asaj gjenerate.

Asllani ishte një njëri i veçantë nga të tjerët, atë e karakterizonte përherë qetësia, trimëria, zgjuarsia si dhe urrejtja e pafund, kundrejt armikut. Jo rastësisht i kishte këto tipare, sepse ketë e mësoi nga të parët e tij.

Atdhedashurinë, dhe urrejtjen ndaj armikut më së miri e dëshmoj inkuadrimi në luftën e fundit të UÇKA-së. Ai ishte një luftëtar i zoti i brigadës “136 Rugova”, ku komandant e kishte Smajl Hajdarin.

Me datën 20 Prill 1999 Asllan Nikçi së bashku me bashkëluftëtarët e tij nga brigada “136 Rugova”, gjegjësisht me Faton Nikqin dhe Rifat Shalën, ranë heroikisht në qafë të Broqit të përgjakur, për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës./ EuroZëri039 /

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Individët që punuan që 20 vite kundër shtetit janë sot kundër Albinit

Individët që punuan që 20 vite kundër shtetit janë sot kundër Albinit

Që islamofobia prodhon krishterofobi këtë duhet ta ketë të qartë, madje çdo fëmijë

Që islamofobia prodhon krishterofobi këtë duhet ta ketë të qartë, madje çdo fëmijë

Egoja e Isa Mustafes dhe bllokimi i ndryshimeve ne LDK dhe Kosove

Egoja e Isa Mustafes dhe bllokimi i ndryshimeve ne LDK dhe Kosove

Lojërat e pushtetit të Putinit mund të dalin jashtë kontrollit

Lojërat e pushtetit të Putinit mund të dalin jashtë kontrollit

Katër momente që e kanë ndryshuar negativisht botën pas luftës së ftohtë

Katër momente që e kanë ndryshuar negativisht botën pas luftës së ftohtë

Politika âsht art i kompromisit

Politika âsht art i kompromisit

3 vjet pa Ramiz Kelmendin

3 vjet pa Ramiz Kelmendin

Farsa ideologjike si maskë e politikës amatore

Farsa ideologjike si maskë e politikës amatore

Doni shtet, apo Republikë Fajront?

Doni shtet, apo Republikë Fajront?

Dreka e darka festive për fund vit

Dreka e darka festive për fund vit

A do të lindë Evropa kontinentale më 2020?

A do të lindë Evropa kontinentale më 2020?

Problemi kryesor te Fertilizimi in Vitro: pagesa e tretmanit edhe kur nuk keni sukses

Problemi kryesor te Fertilizimi in Vitro: pagesa e tretmanit edhe kur nuk keni sukses

Degën e PDK-së në Gjilan, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar

Degën e PDK-së në Gjilan, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar

Evropa duhet të shmangë pesimizmin

Evropa duhet të shmangë pesimizmin

Ramë Lahaj – Ramës: Ti ‘kryeministri im’, respektove mikun tënd, e vrasësin tim

Ramë Lahaj – Ramës: Ti ‘kryeministri im’, respektove mikun tënd, e vrasësin tim