“Jemi para një krize të thellë ekonomike”- Sejamini debaton me Ikonomin

17.04.2020 06:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Jemi para një krize të thellë ekonomike”- Sejamini debaton me Ikonomin

Në pjesë e tretë të emisionit Open në Top Channel u diskutua paketa e dytë ekonomike. Si gjatë gjithë emisionit edhe në këtë pjesë debatet ishin të shumta.

Një debat u zhvillua mes ekspertit Neritan Sejamini dhe deputetes Milva Ikonomi. Debati u zhvillua kur Sejamini tha se janë disa sektorë të ekonomisë që janë goditur rëndë.

“Fermerët janë goditur rëndë që tani. Turizmi është goditur rëndë. Sektori i fasonerisë pritet që deri në shtator të jetë në krizë. Zonja Ikonomi tha më herët se banka kërkon që një pjesë të riskut ta marrë biznesi sepse ka administratorë biznesesh me llogari bankare shumë më të mëdha se të biznesit. Unë po them se janë llogaritë bankare të politikanëve që janë shumë problem”- tha Sejamini.

Ndërhyri Ikonomi duke thënë se masat e marra do ta ruajnë ekonominë nga kolapsi. “Për bujqësinë dua të them diçka. Në krahasim me vitin tjetër eksportet janë rritur me 20%. Në rajon që tani nuk është vetëm CEFA por edhe Kroacia dhe Sllovenia po diskutohet për të zgjidhur situatën. Ministrat e Bujqësisë po diksutojnë prej 10 ditësh me njëri-tjetrin”- tha Ikonomi.

“Nuk zgjidhet kjo me koncepte kaq të ngushta. Mungon kaq në këtë sektor dhe po i marr këtu. Ne jemi para një krize të thellë ekonomike”- e kundërshtoi Sejamini.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje