Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

28.03.2020 17:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Teksa triliona dollarë u fshinë nga vlerat e bursave ndërkombëtare, disa nga më të pasurit në botë duket se ishin përsëri me fat.

Jo të gjithë humbën para me këtë pasi Jeff Bezos, më i pasuri në botë, është sot 5.5 miliardë dollarë më i pasur nga sa ishte në fillim të vitit. Pasuria e tij, që vjen kryesisht nga pronësia e aksioneve në rrjetin e shitjeve Amazon, vetëm kësaj jave u rrit me $3.9 miliardë duke arritur në $120 miliardë.

56 Bezos, përfitoi nga rritja e aksioneve të Amazon që u rikthyen në nivelin e $1,920, teksa kishte shpëtuar nga humbjet duke shitur një copë të konsiderueshme të tyre në shkurt, disa ditë para nisjes së rënies botërore prej krizës së koronavirusit.

Shifrat e agjencive rregullatore tregojnë se Bezos shiti aksione me vlerë $3.4 miliardë në ditët e para të shkurtit, disa ditë para se të niste rënia.

Deri tani nuk ka sugjerime se Bezos ka vepruar në mënyrë abuzive apo me informacione jo-publike, edhe pse masa që ai shiti ishte më e madhe nga sa ka lëvizur muajt e tjerë, sipas analizës së Wall Street Journal.

Edhe biznesmenë të tjerë në SHBA u treguan të zgjuar ose me fat, duke shtuar aksione në shkurt, siç ishin Larry Fink, kreu i financierëve të BlackRock, dhe Lance Uggla, kreu i analistëve financiarë IHS Markit, që shiti $47m në vkerë aksionesh më 19 shkurt, duke i kursyar vetes një humbje prej 20 milionë dollarë.

Në total ekzekutivët amerikanë kanë shitur $9.2 miliardë në vlerë aksionesh në momentin kritik të para-krizës dhe kanë kursyer rreth 2 miliardë dollarë, humbje të cilat ranë në kurriz të individëve apo kompanive më të vogla. (TheGuardian)
/tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)