Javën e ardhshme përfundon rinumërimi, fillon numërimi i votave me kusht

11.10.2019 16:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Javën e ardhshme përfundon rinumërimi, fillon numërimi i votave me kusht

Brenda pesë ditësh pritet të përmbyllet rinumërimi i 314 kutive të votimit dalur nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të 6 tetorit. Ndërkohë që numërimi i votave me kusht, me postë, dhe votave të personave me nevoja të veçanta pritet të fillojë javën e ardhshme, menjëherë pas përfundimit të procesit të rinumërimit të 314 vendvotimeve.

Kështu ka bërë të ditur Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të cilët ditë më parë morën vendim për rinumërim të vetëm disa kutive, pas rekomandimeve të Qendrës së Numërimit dhe Rezultateve.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka thënë se deri në mesditën e sotme janë rinumëruar 55 kuti votimi, nga 314 kuti sa janë në total të vendosura për rinumërim nga QNR.

“KQZ ka vendosur për rinumërimin e 314 kutive të votimit, rinumërimi ka filluar gjatë ditës së djeshme, të enjten pasdite dhe besojmë që brenda 4 ose 5 ditësh do të arrijmë që të përmbyllim të gjithë rinumërimin e këtyre kutive të votimit. Ajo çka mund të themi në këto momente është se deri sot në mesditë janë rinumëruar 55 vendvotime nga 314, sa është numri total i tyre dhe të cilat duhet të rinumërohen nga qendra e rinumërimit dhe rezultateve”, tha ai.

Ndërsa për votat me kusht, me postë dhe votat e personave me nevoja të veçanta, Elezi tha se numërimi i tyre do të fillojë menjëherë pas përfundimit rinumërimit të 314 kutive që janë në proces, që sipas tij, do të ndodh javën e ardhshme.

“Sa u përket votave me kusht, votave me postë dhe votave të personave me nevoja të veçanta, po besojmë që gjatë javës së ardhshme, menjëherë pas përfundimit të rinumërimit të këtyre kutive të votimit, do të fillojmë procesin e numërimit të atyre votave, të cilat pastaj do t’i bashkohen rezultatit të vend-votimeve dhe do të procedojmë tutje drejt shpalljes së rezultateve përfundimtare”, tha ai.

Vendimi i KQZ-së për rinumërim ka ardhur pas gjetjeve të QNR-së gjatë pranimit të materialit të vendvotimeve, për shkak të mos-përputhjeve.

Vendimi për 10 prej kutive është marrë meqë në të njëjtat gjatë hetimeve në QNR është gjetur se mungojnë votat e kandidatëve, disa fletë-formularë të rezultateve, dhe nënshkrime të anëtarëve të këshillave të vendvotimeve.

Në 304 vendvotime të tjera ka filluar rinumërimi sepse është gjetur një gabim teknik në formularët e rezultatit të subjekteve politike, gjë që ka bërë që votat e subjekteve mos të shënohen në rubrikën përkatëse.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet