Jashari: Bujqësia prioritet, vazhdon përkrahja për bujqit

14.05.2020 16:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jashari: Bujqësia prioritet, vazhdon përkrahja për bujqit

Sot ka vazhduar shpërndarja e granteve për bujqit përfitues nga projekti i përbashkët mes Komunës së Skenderajt dhe Caritas-it Zviceran, me participimin edhe të bujqve, me ç’rast kanë përfituar 12 bujq me njërën nga kulturat bujqësore: Dredhëza, mjedra, boronicë dhe bimë mjekuese aromatike bashkë me imputet përcjellëse.

Me rastin e shpërndarjes se granteve të para për këtë vit për bujqit, Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka deklaruar se bujqësia mbetet prioritet i qeverisjes së tij sepse ajo është një nder shtyllat më të rëndësishme të zhvillimit ekonomik dhe krijimit të vendeve të reja të punës.

“Që nga fillimi i mandatit tim, prioritet të veçantë i kam dhënë zhvillimit të bujqësisë, përkrahjes së bujqve duke rritur buxhetin për bujqësinë nga 48 mijë sa ishte i planifikuar për vitin 2018 në 217 mijë e 730 euro sa është këtë vit, bashkë edhe me donatorët”, tha Kryetari Jashari.

Kryetari Jashari ka deklaruar po ashtu se shitja e produkteve bujqësore do të jetë e sigurtë, kjo pasi që këtë vit do të kemi edhe pikën grumbullues të produkteve bujqësore në qytetin tonë.

Tutje Jashari ka uruar bujqit për grantet e fituara duke kërkuar nga ta angazhim sa më të madh në zgjerimin e bizneseve të tyre dhe po ashtu iu premtoj që përkrahja për ta nuk do të mungojë asnjëherë.

Në emër të Caritas-it Zviceran në Kosovë, foli Veton Rruka, menaxher i projektit i cili ka falënderuar Kryetarin Jashari për bashkëpunimin dhe angazhimin e tij në zhvillimin e bujqësisë. Ai po ashtu theksoi se Caritas-i Zviceran do të vazhdojë përkrahjen për fermerët e komunës së Skenderajt.

Drejtori i Bujqësisë në Komunën e Skenderajt, Sokol Sallahu, deklaroi se ky është vetëm njëri prej 9 projekteve që komuna jonë do të implementoj gjatë këtij viti për bujqit e komunës sonë.

“Së shpejti do të hapen edhe thirrjet për aplikim për projektet tjera që do të realizohen këtë vit nga Komuna jonë e ku do të përfshihen të gjithë sektorët bujqësor”, potencoi drejtori Sallahu.

Nga ana tjetër bujqit përfitues falënderuan Kryetarin Jashari, Komunën e Skenderajt dhe Caritas-in për mbështetjen dhënë në realizimin e projekteve të tyre bujqësore./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jashari: Bujqësia prioritet, vazhdon përkrahja për bujqit

Jashari: Bujqësia prioritet, vazhdon përkrahja për bujqit

Apeli ia rrit dënimin me burg të akuzuarit që ka pranuar se luftoi në Siri përkrah ISIS-it

Apeli ia rrit dënimin me burg të akuzuarit që ka pranuar se luftoi në Siri përkrah ISIS-it

UP-ja preferon që afati i provimeve të qershorit të mbahet në fakultete

UP-ja preferon që afati i provimeve të qershorit të mbahet në fakultete

Bundestag diskuton për kufijtë e Kosovës

Bundestag diskuton për kufijtë e Kosovës

Gashi: Po shohim si po shkon puna, pastaj LDK i publikon emrat e ministrave

Gashi: Po shohim si po shkon puna, pastaj LDK i publikon emrat e ministrave

Matoshi, Qeverisë Kurti: Nuk qeveriset me videomesazhe

Matoshi, Qeverisë Kurti: Nuk qeveriset me videomesazhe

Tomë Gashi kërkon hetim për vdekjen e shokut të qelisë së Astrit Deharit

Tomë Gashi kërkon hetim për vdekjen e shokut të qelisë së Astrit Deharit

Reka takon shefin e EULEX-it Wigemark

Reka takon shefin e EULEX-it Wigemark

Misioni i OKB-së në Kosovë ndihmon Malishevën me pako ushqimore e higjienike

Misioni i OKB-së në Kosovë ndihmon Malishevën me pako ushqimore e higjienike

Rrëfimi i mjekut nga Kumanova që mposhti koronavirusin

Rrëfimi i mjekut nga Kumanova që mposhti koronavirusin

Haziri për 100 ditshin e Kurtit”: Përveç shkarkimeve dhe emërimeve politike, Qeveria s’bëri diçka tjetër

Haziri për 100 ditshin e Kurtit”: Përveç shkarkimeve dhe emërimeve politike, Qeveria s’bëri diçka tjetër

Hoti: Mbi një miliard euro do të mobilizohen për zbatimin e Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike nga Qeveria e re

Hoti: Mbi një miliard euro do të mobilizohen për zbatimin e Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike nga Qeveria e re

OE: Duhet t’i përkrah financiarisht kompanitë e pastrimit Qeverisja qendrore dhe ajo lokale

OE: Duhet t’i përkrah financiarisht kompanitë e pastrimit Qeverisja qendrore dhe ajo lokale

IKSHPK: Virusi akoma gjendet në mesin tonë, mbani distancën fizike dhe mbani maskat

IKSHPK: Virusi akoma gjendet në mesin tonë, mbani distancën fizike dhe mbani maskat

Edhe një rast me COVID-19 në veri

Edhe një rast me COVID-19 në veri

I paqartë për shkak të pandemisë gjykimi i Besim Beqajt, Mimoza Kusari-Lilës, Nenad Rashiqit, e Dardan Gashit

I paqartë për shkak të pandemisë gjykimi i Besim Beqajt, Mimoza Kusari-Lilës, Nenad Rashiqit, e Dardan Gashit