Japonia me robot kundër blerësve që nuk mbajnë maska antiCOVID – (Video)

16.11.2020 22:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Japonia me robot kundër blerësve që nuk mbajnë maska antiCOVID – (Video)

Japonia ka filluar provat për një robot që do t’ju kujtojë të vendosni një maskë dhe të ruani distancën shoqërore me edukatë, në kohën kur vendi aziatik po përballet me një valë të tretë të koronavirusit.

Robovie është zhvilluar nga Instituti i Kërkimit të Avancuar të Telekomunikacionit Ndërkombëtar (ATR) me qëllim të zbatimit të udhëzimeve të rrepta.

Në fazën fillestare, testet për Robovie filluan në dyqanin e mallrave të klubit të futbollit Cerezo Osaka javën e kaluar dhe do të vazhdojnë deri në fund të muajit.

Qëllimi është të zvogëlohet kontakti midis blerësve dhe stafit. Në atë mënyrë, besojnë zhvilluesit, klientët nuk do të turpërohen nëse u kërkohet të mbulojnë fytyrat e tyre nga një robot.

Robovie vjen me kamera dhe sensorë për të parë lëvizjet e blerësve dhe stafit në dyqan dhe përdor laser për të kontrolluar distancën midis dy personave.

Nëse e gjen distancën më të shkurtër se gjashtë metra, ai shkon te konsumatori dhe kërkon të ruajë distancën shoqërore. Ngarkuar me paraqitjen e dyqanit dhe sensorët LiDAR, Robovie nuk ka nevojë për udhëzim dhe mund të lëvizë lirshëm nëpër dyqan.

Që nga fillimi i nëntorit, Japonia ka parë një rritje të numrit të infeksioneve të përditshme me koronavirus. Më 15 nëntor, vendi raportoi 1,694 raste të reja pozitive, duke e çuar totalin në më shumë se 119.000 dhe me mbi 1.800 të vdekur.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

Këto janë ekipet që mund të kalojnë grupet këtë javë në Ligën e Kampionëve

Këto janë ekipet që mund të kalojnë grupet këtë javë në Ligën e Kampionëve