Japoni, 49 të vdekur nga rrëshqitjet e dheut

07.07.2018 22:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Japoni, 49 të vdekur nga rrëshqitjet e dheut

Të paktën 49 persona u vranë dhe më tepër se 47 të tjerë figurojnë të zhdukur në Japoninë jugperëdnimore, për shkak të rrëshqitjeve të dheut, nga shirat e rrëmbyer. Sipas shërbimit publik japonez të transmetimeve, më tepër se 1.6 milionë njerëz u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre.

Agjencia e Menazhimit të Fatkeqësive natyrore të Japonisë tha se 3,1 milionë banorë të tjerë u këshilluan të evakuoheshin.

Ndërsa shirat e rrëmbyer vazhdonin në Japoninë qendrore dhe perëndimore, Agjencia Metereologjike japoneze i paralajmëroi banorët për shira “historike”, shkarje dheu dhe rritje të nivelit të lumenjve në disa pjesë të ishullit Honshu.

Shërbimi i motit tha se në qytetin Motojama, në ishullin Shikoku, ranë më tepër se 58 centimetra shi, brenda një periudhe 24-orëshe.

Rreth 48,000 zjarrfikës dhe forca policore u aktivizuan si përgjigje ndaj situatës së emergjencës.

Ministri i Mbrojtjes Itsunori Onodera tha se 21,000 trupa të tjera janë në gjendje gatishmërie.

Ndërsa banorët kërkonin strehim nga rrëshqitja e dheut, prodhuesit gjigandë të automobilëve, Mitsubishi dhe Mazda i ndaluan operacionet në disa uzina, ngaqë vërshimet shkatërruan rrugët e furnizimit dhe rrezikuan sigurinë e punëtorëve.

Të shtunën në mbrëmje, jugu i kryeqytetit Tokio u godit nga një tërmet me forcë 5,9 ballësh, që tronditi ndërtesat e qytetit. Nuk ka patur njoftime për dëme, apo të plagosur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Pa e ditur se çfarë do të ndodh me taksën është hajgare me kërku votimin e platformës për dialogun

Deda: Pa e ditur se çfarë do të ndodh me taksën është hajgare me kërku votimin e platformës për dialogun

Limaj: Nuk është në interes të Kosovës të zvarritet platforma e dialogut

Limaj: Nuk është në interes të Kosovës të zvarritet platforma e dialogut

Shala takoi ministrin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Maltës, kërkon rritjen e bashkimit ekonomik

Shala takoi ministrin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Maltës, kërkon rritjen e bashkimit ekonomik

Thaçi ia dorëzon Medaljen Presidenciale familjes së ish mësuesit Beqir Kastrati

Thaçi ia dorëzon Medaljen Presidenciale familjes së ish mësuesit Beqir Kastrati

Haradinaj: Ligji për delegacionin shtetëror dhe platforma, e kanë vendin në Kuvend

Haradinaj: Ligji për delegacionin shtetëror dhe platforma, e kanë vendin në Kuvend

Mbyllet kriza e emigrantëve, por problemet mbeten

Mbyllet kriza e emigrantëve, por problemet mbeten

Beteja kundër ISIS-it ngre pikëpyetje komplekse

Beteja kundër ISIS-it ngre pikëpyetje komplekse

Mustafa: Grupi për dialog është degradim i shtetësisë së Kosovës

Mustafa: Grupi për dialog është degradim i shtetësisë së Kosovës

Putin thotë se Rusia ka penguar punën e më shumë se 600 spiunëve

Putin thotë se Rusia ka penguar punën e më shumë se 600 spiunëve

Zhvillimi i sektorit energjetik në Kosovë e Shqipëri është shtylla me e fuqishme e zhvillimit ekonomik në të dy vendet

Zhvillimi i sektorit energjetik në Kosovë e Shqipëri është shtylla me e fuqishme e zhvillimit ekonomik në të dy vendet

Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Komuna e Gjilanit ka filluar punëtorinë për menaxhimin e shpenzimeve të parasë publike

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Hoxhaj rreth Platformës për Dialogun: Mund të mbetet letër pa vlerë, nëse s’pezullohet taksa

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Labinot Tahiri do t’i dhurojë 500 euro nga paga e tij për djalin që u inorizua në internet

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë