Ja vendet ku telefonët Huawei preferohen më së shumti

26.05.2019 14:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja vendet ku telefonët Huawei preferohen më së shumti

Departamenti Amerikan i Tregtisë vuri Huawei në listën e zezë e cila nuk lejon kompanitë Amerikane të bëjnë biznes me gjigandi Kinez të telekomunikacionit pa aprovimin e qeverisë.

Kompanisë i është dhënë një licencë e përkohshme eksporti për 90 ditë.

Vendimi vjen në një moment tensionesh mes SHBA-së dhe Kinës dhe shumë kompani, jo vetëm Kineze por edhe Amerikane po e pësojnë.

Trump akuzon Huawei se bashkëpunon me Pekinin për të përgjuar vendet Perëndimore. Vajza e themeluesit të Huawei është nën arrest shtëpie në Kanada që prej Dhjetorit dhe akuzohet për shkeljen e sanksioneve Amerikane ndaj Iranit.

Trump ka kërkuar nga aleatët të ndalojnë përdorimin e teknologjisë së Huawei. Tashmë administrata ka shkuar një hap më tutje. Google dhe Microsoft nuk ofrojnë më shërbime e as softuerë për Huawei.

Google i ofronte Huawei aplikacione esenciale si Gmail, Google Maps dhe YouTube. Sipas të dhënave të publikuara nga Statista, Evropianët përdorin telefonët Huawei shumë më tepër sesa Amerikanët.

Në fakt në disa vende si Italia telefonët Huawei përbëjnë 24% të të gjithë telefonëve në qarkullim. Ata janë po aq popullor në Spanjë, Gjermani, Francë, Zvcirë dhe Britani. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve