Ja se si ndikojnë kufizimet e Android në telefonat Huawei

31.05.2019 21:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja se si ndikojnë kufizimet e Android në telefonat Huawei

Huawei i është garantuar një liçencë 90 ditore nga qeveria amerikane për të “mirëmbajtur dhe suportuar pajisjet dhe rrjetet operacionale ekzistuese, duke përfshirë përditësimet e softuerit, në varësi të kontratave të ligjshme dhe marrëveshjeve të ekzekutuara midis Huawei dhe palëve të treta, ose me 68 palë të treta jo-amerikane, përpara 16 Majit 2019.”

Google ka pezulluar një nga prodhuesit më të mëdhenj të telefonave të Android, Huawei, për përditësimet e Android, pasi administrata Trump i ndaloi kompanisë të blejë komponentë dhe teknologji Amerikane.

Kjo do të thotë që Google (apo çdo kompani tjetër amerikane) nuk mund të mbështesë asnjë teknologji të kompanisë kineze pa miratimin e qeverisë.

Por çfarë do të thotë diçka e tillë për pronarët e smartfonëve Huawei?

Jashtë bazës së sistemit operativ Android, Google aktualisht liçenson shërbimet e Huawei, si Play Store, Google Maps, dhe aplikacione të tjera Google. Pas sanksioneve, Google nuk do të mund të liçensojë këto shërbime për smartfonët e rinj Huawei, por vetëm në ato ekzistuese.

A do të vazhdojnë të punojnë smartfonët Huawei?

Po. Android është një sistem i hapur dhe i disponueshëm për këdo që dëshiron ta përdorë, prandaj baza e sistemit nuk është ndikuar. Vetëm shërbimet e liçensuara janë ato që janë ndikuar nga sanksionet. Google thotë se shërbimet Play Store dhe Google Play do të vazhdojnë të punojnë në smartfonët ekzistues.

A do të marrin telefonët Huawei përditësimet e Android?

Po. Por Huawei do të humbasë aksesin e mëparshëm në këto përditësime. Huawei do ti duhet të shtyjë këto përditësime vetë përdoruesve të tij dhe ti përshtasë për ndërfaqen e personalizuar të përdoruesit, gjë e cila mund të zgjasë me muaj.

Po në lidhje me përditësimet e sigurisë?

Huawei premton se do të mirëmbajë përditësimet e rregullta të sigurisë, por ato nuk do të vijnë direkt nga Google.

Deklarata e Google se pajisjet ekzistuese do të vazhdojnë të funksionojnë normalisht, sugjeron se pajisjet e reja do të ndikohen më shumë. Nuk është ende e qartë se ku do të qëndrojnë pajisjet e ardhshme Huawei dhe Honor.

Huawei ndërkohë po ndërton sistemin e vet operativ, dhe aktualisht i shet pajisjet pa shërbimet Google Play në Kinë ku është e ndaluar. Por duke bërë një sistem të ri operativ – me aplikacionet e veta – është një detyrë e madhe dhe konsumatorët mund të mos jenë të interesuar ose të prirur të presin. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)