Ja pse e kemi gatuar gabim orizin në shtëpi

30.04.2016 11:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja pse e kemi gatuar gabim orizin në shtëpi

Ndoshta do t’ju duket çudi nëse do t’u thoshin se e keni gatuar gabim orizin deri tani.

Kur është formuar një shtresë orizi e trashë me ngjyrë kafe në fund të tenxheres, kemi menduar se kemi përdorur gabim raportin e ujit me orizin. Por një ekspert i gatimit na sjell shkencën në kuzhinë për të shpjeguar se si ta gatuajmë orizin sa më mirë. Çelësi sipas tij është të minimizohet avullimi.

Jemi mësuar që raporti ujë/oriz të jetë gjithmonë 2/1, por jo gjithmonë orizi gatuhet në mënyrë perfekte. Business Insider raporton se për të gjetur një zgjidhje është krijuar një eksperiment se sa duhet të jetë ky raport.

Ekipi përfshin edhe Dan Souza, kryeredaktorin e “Cook’s Illustrated” nga America’s Test Kitchen, dhe një prej autorëve të librit “Shkenca e një gatimi të mirë”. Ata vendosën dy qese të mbushura me një filxhan ujë dhe një filxhan oriz në ujë të valuar. Me këtë metodë u desh vetëm një filxhan ujë për të gatuar në mënyrë perfekte një filxhan oriz.

Eksperimenti është i vlefshëm si për orizin kokërgjatë, orizin kaf, orizin e bardhë etj. Përgjigja e këtij eksperimenti të vogël, sipas Souza ka të bëjë me mënyrën e avullimit. Qeset e përdorura eleminonin avullimin, ndërsa tenxherja që përdorni në shtëpi lejon largimin e sa më shumë avujve.

“Nëse keni jnë tenxhere me një kapak jo shumë të mirë, do të keni më shumë avullim. Nëse puthitet mirë, do të keni më pak avuj”, thotë Souza për BI. Mënyra ideale për të kufizuar në total avullimin, pse jo dhe një tenxhere, do ta gatuante më mirë orizin.

Pra, për të bërë orizin perfekt, Souza thotë se duhet të merren parasysh kushtet në të cilat gatuhet. Për shembull, diametri i tenxheres, përmasat e kapakut, dhe sa herë e hiqni kapakun.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Loredana i gëzohet këtij suksesi të këngës “Kein Wort”

Loredana i gëzohet këtij suksesi të këngës “Kein Wort”

Vaji i Xhenxhefilit – Si të Përgatisni Kurën e Përjetësisë

Vaji i Xhenxhefilit – Si të Përgatisni Kurën e Përjetësisë

Kaq provokuese foto të Morenës nuk kemi parë

Kaq provokuese foto të Morenës nuk kemi parë

Veshjet që morën vëmendjen më të madhe tek SAG Awards

Veshjet që morën vëmendjen më të madhe tek SAG Awards

Brad Pitt dhe Jennifer Aniston flirtojnë para kamerave

Brad Pitt dhe Jennifer Aniston flirtojnë para kamerave

Blleki paralajmëron publikun për një kryevepër të Llunit

Blleki paralajmëron publikun për një kryevepër të Llunit

6 mënyra për t’u shëruar nga trauma emocionale

6 mënyra për t’u shëruar nga trauma emocionale

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Periudha e horoskopit javor nga 20 – 27 janar

Periudha e horoskopit javor nga 20 – 27 janar

Studimi: Burrat që kontrollohen nga gratë jetojnë më gjatë!

Studimi: Burrat që kontrollohen nga gratë jetojnë më gjatë!

Kontrolla mashkullore per parandalimin e shtatzanisë

Kontrolla mashkullore per parandalimin e shtatzanisë

S’e kemi ditur, Genc Prelvukaj qenka fans i këtij ekipi të Premier Ligës

S’e kemi ditur, Genc Prelvukaj qenka fans i këtij ekipi të Premier Ligës

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq