Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”

13.02.2019 22:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”

Videot janë shndërruar në një mjet shumë të rëndësishëm për agjencitë ligjzbatuese nga kamerat e sigurisë tek kamerat e trupit, e një smartfoni apo çfarëdo burimi tjetër.

Një kombinim i teknologjisë së manipulimit të videove quajtur “deepfake” së bashku me probleme të tjera siguri kanë vënë në dyshim integritetin e videove.

Një projekt i ri mendon se ka zgjidhjen me anë të autentikimit kriptografik. Programi quhet Amber Authenticate dhe funksionon në sfond kur një pajisje regjistron video.

Platforma gjeneron gjatë intervaleve të paracaktuara “hash-e” kriptografike të cilat regjistrohen në një blockchain publik. Nëse të njëjtën video e vendosni në algoritëm, ai do të gjejë nëse ka ndryshuar diçka në të dhënat e videos ose audios duke ekspozuar manipulimin.

Përdoruesit duhet të vendosni vetë intervalet gjatë të cilëve krijohen “hashet”. Për shembull krijimi i intervaleve 30 sekondëshe në kamerën e trupit të një polici mund të bëjë që detaje të shpëtojnë. Vendosja e intervaleve sekondëshe për një kamër mbikëqyrëse të një biznesi të vogël do të ishte e tepruar.

“Zakonisht gjurmimi është gjithnjë një hap prapa. Me qasjen tonë videoja krahasohet në kohë reale dhe çdo gjë është publikisht e verifikueshme,” thotë CEO i Amber Shamir Allibhai.

Një mjet si Amber do të ishte i domosdoshëm për aktivistët e të drejtave të njeriut, avokatët e fjalës së lirë apo për agjencitë ligjzbatuese.

Por edhe qeveritë mund të kenë interes për mjetet në fjalë. Amber do të prezantohet edhe për Departamentin Amerikan të Mbrojtjes dhe të Sigurisë Kombëtare. Ato kanë shprehur interes për zgjidhje të tilla.

Amber është ndërtuar mbi platformën popullore të blockchain Ethereum dhe ofron një platformë online për të gjithë që duan të shohin cilat pjesë të videoklipeve kanë hashe dhe ti krahasojnë origjinalet me të rremet.

Ideja është që prodhuesit e produkteve CCTV dhe kamerave të trupit të licencojnë Amber Authenticate dhe ta përdorin në pajisjet e tyre.

Pavarësisht nëse do të jetë Amber Authenticate apo një zgjidhje tjetër, policia sot ka më shumë nevojë se kurrë më parë për një mjet të tillë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës