Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”

13.02.2019 22:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”

Videot janë shndërruar në një mjet shumë të rëndësishëm për agjencitë ligjzbatuese nga kamerat e sigurisë tek kamerat e trupit, e një smartfoni apo çfarëdo burimi tjetër.

Një kombinim i teknologjisë së manipulimit të videove quajtur “deepfake” së bashku me probleme të tjera siguri kanë vënë në dyshim integritetin e videove.

Një projekt i ri mendon se ka zgjidhjen me anë të autentikimit kriptografik. Programi quhet Amber Authenticate dhe funksionon në sfond kur një pajisje regjistron video.

Platforma gjeneron gjatë intervaleve të paracaktuara “hash-e” kriptografike të cilat regjistrohen në një blockchain publik. Nëse të njëjtën video e vendosni në algoritëm, ai do të gjejë nëse ka ndryshuar diçka në të dhënat e videos ose audios duke ekspozuar manipulimin.

Përdoruesit duhet të vendosni vetë intervalet gjatë të cilëve krijohen “hashet”. Për shembull krijimi i intervaleve 30 sekondëshe në kamerën e trupit të një polici mund të bëjë që detaje të shpëtojnë. Vendosja e intervaleve sekondëshe për një kamër mbikëqyrëse të një biznesi të vogël do të ishte e tepruar.

“Zakonisht gjurmimi është gjithnjë një hap prapa. Me qasjen tonë videoja krahasohet në kohë reale dhe çdo gjë është publikisht e verifikueshme,” thotë CEO i Amber Shamir Allibhai.

Një mjet si Amber do të ishte i domosdoshëm për aktivistët e të drejtave të njeriut, avokatët e fjalës së lirë apo për agjencitë ligjzbatuese.

Por edhe qeveritë mund të kenë interes për mjetet në fjalë. Amber do të prezantohet edhe për Departamentin Amerikan të Mbrojtjes dhe të Sigurisë Kombëtare. Ato kanë shprehur interes për zgjidhje të tilla.

Amber është ndërtuar mbi platformën popullore të blockchain Ethereum dhe ofron një platformë online për të gjithë që duan të shohin cilat pjesë të videoklipeve kanë hashe dhe ti krahasojnë origjinalet me të rremet.

Ideja është që prodhuesit e produkteve CCTV dhe kamerave të trupit të licencojnë Amber Authenticate dhe ta përdorin në pajisjet e tyre.

Pavarësisht nëse do të jetë Amber Authenticate apo një zgjidhje tjetër, policia sot ka më shumë nevojë se kurrë më parë për një mjet të tillë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”

Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”

Emina Çunmulaj e fiksuar pas këngës së re të Capital T

Emina Çunmulaj e fiksuar pas këngës së re të Capital T

Spalletti: Icardi refuzoi përfshirjen në skuadrën ndaj Rapidit

Spalletti: Icardi refuzoi përfshirjen në skuadrën ndaj Rapidit

Polici zviceran gjobitet me 600 franga, tejkaloi shpejtësinë e paraparë derisa po ndiqte hajnat e dyshuar

Polici zviceran gjobitet me 600 franga, tejkaloi shpejtësinë e paraparë derisa po ndiqte hajnat e dyshuar

Kosovë-Turqi, miqësore e veteranëve për nder të Pavarësisë

Kosovë-Turqi, miqësore e veteranëve për nder të Pavarësisë

Roboti artist vizaton portrete të njerëzve

Roboti artist vizaton portrete të njerëzve

U fotografua me lulet që gjeti në tavolinë në ditën e parë në punë, e kuptoi se kishte gabuar vetëm disa muaj më vonë (Foto)

U fotografua me lulet që gjeti në tavolinë në ditën e parë në punë, e kuptoi se kishte gabuar vetëm disa muaj më vonë (Foto)

Formacionet zyrtare: Ajaxi dhe Reali zhvillojnë ndeshjen e parë të të tetës së finales

Formacionet zyrtare: Ajaxi dhe Reali zhvillojnë ndeshjen e parë të të tetës së finales

Nëse të dhemb ky dhëmb, ke probleme me këtë organ

Nëse të dhemb ky dhëmb, ke probleme me këtë organ

Fjalët e para të Ardian Nuhiu si trajner i Dritës

Fjalët e para të Ardian Nuhiu si trajner i Dritës

Arrestohet një gazetare në Filipine për “shpifje kibernetike”

Arrestohet një gazetare në Filipine për “shpifje kibernetike”

Hazard: Për mua, më mirë filozofia e Sarrit se sa e Mourinhos

Hazard: Për mua, më mirë filozofia e Sarrit se sa e Mourinhos

Pasojat e temperaturave të ulëta në SHBA, mollët mbulohen nga akulli (Foto)

Pasojat e temperaturave të ulëta në SHBA, mollët mbulohen nga akulli (Foto)

Brozovic pëlqen lajmet për heqjen e shiriti të kapitenit nga Icardi

Brozovic pëlqen lajmet për heqjen e shiriti të kapitenit nga Icardi

Tayna e veçantë në klipin e ri

Tayna e veçantë në klipin e ri

Nga sot +383 bëhet kodi i vetëm telefonik në Kosovë, operatorët ndalojnë përdorimin e kodeve të huaja

Nga sot +383 bëhet kodi i vetëm telefonik në Kosovë, operatorët ndalojnë përdorimin e kodeve të huaja