Ja lista e të gjithë iPhone dhe iPad që iOS 13 do të braktisë

18.05.2019 18:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja lista e të gjithë iPhone dhe iPad që iOS 13 do të braktisë

iOS 12 lançuar Shtatorin e kaluar vijoi të mbështeste modelet e vjetra të iPhone dhe iPad. Të gjithë prisnin që iPhone 5S, një telefon në qarkullim prej 5 vitesh, nuk do të ishte në mesin e pajisjeve që do të merrnin iOS 12.

Por ky i fundit mbështeti të njëjtën listë pajisjesh si iOS 11, një lajm që u mirëprit me entuziasëm. Dhe jo vetëm por iOS 12 u dha pajisjeve një përmirësim të performancës.

Megjithatë iOS 13 do të jetë fundi i iPhone 5S dhe jo vetëm. Sipas The verifier, iPhone e mëposhtëm nuk do të mund të marrin iOS 13:

 • iPhone 5s
 • iPhone SE
 • iPhone 6/6 Plus

Kjo na lë me listën e mëposhtme të pajisjeve të mbështetura:

 • iPhone XS/XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8/8 Plus
 • iPhone 7/7 Plus
 • iPhone 6S/6S Plus

iPad e listuar mëposhtë do të braktisen gjithashtu:

Kështu Apple na lë me këto modele iPad me iOS 13:

 • iPad Pro 12.9 inç (2016 and 2017)
 • iPad Pro 10.5 inç
 • iPad Pro 9.7 inç
 • iPad Pro 11 inç (2018)
 • iPad Air 2
 • iPad Air 3
 • iPad 5
 • iPad 6
 • iPad Mini 4
 • iPad Mini 3

Nëse keni një prej iPhone dhe iPad të cilët nuk do të marrin iOS 13, do të ishte mirë që të filloni të mendoni për ti zëvendësuar. iOS 13 beta do të mbërrijë në konferencën e zhvilluesve WWDC 2019 më 3 Qershor.

Versioni final debuton në Shtator. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë