Ja kush janë liderët botërorë më të ndjekur në Twitter

14.05.2019 15:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja kush janë liderët botërorë më të ndjekur në Twitter

Politika nuk përcaktohet më nga numri i karrigeve në parlamente. Media sociale si Twitter kanë fituar një rol shumë të rëndësishëm për shumë liderë botëror. Por disa prej tyre kanë arritur të tërheqin më shumë ndjekës sesa kanë shumica.

Shumica e krerëve shtetërore si dhe qeverive të tyre përdorin rrjetet sociale për të promovuar vetveten dhe politikat e tyre. Grafiku i paraqitur tregon se Presidenti Amerikan Donald Trump ka numrin më të madh të ndjekësve ndarë mes dy llogarive @realdonaldtrump dhe @potus.

Ndërsa e para është llogari private në Twitter, @potus është llogari që kalohet nga njëri president tek tjetri.

Vetëm kryeministri Indian Narenda Modi i afrohet Trump me 75.9 milionë ndjekës. Ngjashëm me Trump ai përdorur dy llogari. Me përjashtim të Papa Françeskut dhe presidentit Meksikanë që vinë në vendet 4 dhe 10 të gjithë të tjerë janë liderë myslimanë.

Ka edhe krerë shtetesh për të cilët Twitteri nuk ka aq rëndësi. Shembull konkret është kancelarja Gjermane Angela Merkel e cila ka 50,000 ndjekës.

Publikimin e cicërimave ajo ja ka ngarkuar zëdhënësit të saj Steffen Seibert i cili ka 0.9 milionë ndjekës. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)