Ja kush është tenisti i parë që i bashkohet klubit të sportistëve miliarderë

10.01.2020 21:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja kush është tenisti i parë që i bashkohet klubit të sportistëve miliarderë

Roger Federer së shpejti do të bëhet miliarderi (mbi 1 miliard euro) i parë i tenisit në vitin 2020 dhe sportisti i katërt që ka grumbulluar atë nivel të pasurisë.

Pasuria në rritje e Federer do të thotë që ai do t’i bashkohet klubit të miliarderëve, ku bëjnë pjesë Tiger Woods, Michael Jordan dhe Floyd Mayweather, si atletët më të pasur të të gjitha kohërave.

Legjenda e tenisit ka ndërtuar pasurinë e tij nga një kombinim i parave të fituara nga premiot në turnetë që ka marrë pjesë por edhe nga kontratat me një gamë të markave globale.

Sipas tennis.com, Federer tashmë ka fituar 689 milionë paundë, ndërsa 153 milionë të tjera i ka të garantuara nga kontratat e dakorduara të sponsorizimit në muajt dhe vitet e ardhshme.

Por, sipas Businessinsider.com, është suksesi i tij tregtar larg fushës së tenisit që e ka ndihmuar atë të grumbullojë pasurinë e tij.

38-vjeçari ka marrëveshje sponsorizimi me marka të tilla si Rolex, Uniqlo, Credit Suisse dhe Mercedes Benz.

Forbes gjithashtu ka raportuar se të ardhurat vjetore të Federer kanë arritur një rekord prej 80 milionë paundësh, pavarësisht se ai nuk është më në kulmin e formës të tij.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pesë marrëveshjet që u votuan sot në Kuvend ia sjellin Kosovës rreth 50 milionë euro

Pesë marrëveshjet që u votuan sot në Kuvend ia sjellin Kosovës rreth 50 milionë euro

“Grupi i Kumanovës” mund të ekstradohet në Kosovë për vuajtjen e dënimit

“Grupi i Kumanovës” mund të ekstradohet në Kosovë për vuajtjen e dënimit

Abrashi iu ofron mbështetje Shoqatës së Transportit Rrugor

Abrashi iu ofron mbështetje Shoqatës së Transportit Rrugor

Brexit, Barnier: Marrëveshja tregtare Britani e Madhe dhe BE duket e pamundur

Brexit, Barnier: Marrëveshja tregtare Britani e Madhe dhe BE duket e pamundur

Prishtina dhe Gjilani me më së shumti raste të reja, kjo është situata në komunat e tjera

Prishtina dhe Gjilani me më së shumti raste të reja, kjo është situata në komunat e tjera

Borko Stefanoviq: Vuçiq dhe Thaçi po negociojnë statusin e Kosovës

Borko Stefanoviq: Vuçiq dhe Thaçi po negociojnë statusin e Kosovës

181 raste me koronavirus në Kosovë, 136 të shëruar

181 raste me koronavirus në Kosovë, 136 të shëruar

Hoti shpreson në heqjen e vizave, thotë se ka angazhim nga Franca dhe Gjermania

Hoti shpreson në heqjen e vizave, thotë se ka angazhim nga Franca dhe Gjermania

Gjermani, së shpejti testim i detyrueshëm për udhëtarët e kthyer nga vendet me rrezik të lartë

Gjermani, së shpejti testim i detyrueshëm për udhëtarët e kthyer nga vendet me rrezik të lartë

Ministrja Haradinaj thotë se do të kthehen 52 diplomatë

Ministrja Haradinaj thotë se do të kthehen 52 diplomatë

Deputeti i VV-së rezulton pozitiv me Covid-19

Deputeti i VV-së rezulton pozitiv me Covid-19

Pas protestës, Thaçi informohet nga Tërnava për nisjen e ndërtimit të xhamisë në Prishtinë

Pas protestës, Thaçi informohet nga Tërnava për nisjen e ndërtimit të xhamisë në Prishtinë

Dështon rezoluta e LVV-së për pandeminë Covid-19

Dështon rezoluta e LVV-së për pandeminë Covid-19

OEAK: Qeveria të aprovojë buxhetin e rishikuar për vitin 2020 që do të mundësonte vazhdimin e zbatimit të masave në përkrahje të sektorit privat

OEAK: Qeveria të aprovojë buxhetin e rishikuar për vitin 2020 që do të mundësonte vazhdimin e zbatimit të masave në përkrahje të sektorit privat

Ballkani e respekton kampionin, mirëpo ende nuk ka vendosur për “Gardën e Nderit”

Ballkani e respekton kampionin, mirëpo ende nuk ka vendosur për “Gardën e Nderit”

Konfirmohet, Zidane do të jetë trajner i Realit edhe vitin e ardhshëm

Konfirmohet, Zidane do të jetë trajner i Realit edhe vitin e ardhshëm